PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy mogą liczyć na korzystne warunki kredytowe

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 cze 2015 17:36

Inwestorzy mogą liczyć na korzystne warunki kredytowe fot. Fotolia

Instytucje finansowe zwiększają dostępność kredytów w segmencie nieruchomości, wzrasta znaczenie alternatywnych sposobów finansowania, ale o kredyt najłatwiej w segmencie nieruchomości handlowych - to główne wnioski z raportu przygotowanego przez JLL.

REKLAMA

- Do pełnej analizy trendów w obszarze finansowania nieruchomości niezbędna jest opinia instytucji, które tego finansowania udzielają. Zapytaliśmy więc przedstawicieli 20 kluczowych graczy na rynku - banków i innych instytucji finansujących – o stopień zainteresowania finansowaniem projektów w Polsce, kryteria i typy nieruchomości, jakie mają największe szanse na pozyskanie kredytu, alternatywne źródła finansowania oraz warunki udzielania tego typu wsparcia. Rezultatem tych badań jest raport, który po raz pierwszy na tę skalę i tak kompleksowo analizuje kondycję rynku finansowania nieruchomości w Polsce - komentuje Piotr Piasecki, dyrektor Działu Doradztwa Finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Duże zainteresowanie udzielaniem kredytów – jest alternatywa dla finansowania dłużnego

Przeprowadzone przez JLL badanie potwierdza atrakcyjność polskiego rynku nieruchomości dla instytucji finansujących. 74 proc. ankietowanych wskazało wysokie lub bardzo wysokie zainteresowanie udzielaniem kredytów w tym segmencie. 

71 proc. ankietowanych oferuje finansowanie dłużne, 29 proc. - alternatywne źródła finansowania (mezzanine, leasing finansowy i operacyjny i inne). 69 proc. ankietowanych oferuje zarówno kredyty budowlane, jak i inwestycyjne.

Pomimo atrakcyjnych warunków finansowania oraz malejących kosztów kredytu, instytucje finansujące wykazują się ostrożnością i większość z nich wymaga od kredytobiorców pełnego pakietu zabezpieczeń (standardowe gwarancje, hedging oraz kowenanty finansowe).

Kryteria udzielania kredytów – siła lokalizacji i reputacji

 - Najważniejszymi kryteriami w procesie przyznawania kredytów są lokalizacja oraz jakość nieruchomości. Niewiele mniejsze znaczenie ma stopień wynajęcia nieruchomości oraz średni ważony okres najmu, a także reputacja dewelopera czy inwestora, poziom wkładu własnego i sytuacja biznesowa podmiotu ubiegającego się o finansowanie. Co ciekawe, najmniej istotnym czynnikiem jest wysokość udzielanego wsparcia, o ile wszystkie wcześniej wymienione kryteria dotyczące nieruchomości są spełnione - wylicza Piotr Piasecki.

Kredyty budowlane – apetyt na projekty handlowe

Udzielanie kredytów budowlanych odbywa się na coraz korzystniejszych warunkach dla deweloperów. Dostępne są kredyty na poziomie 60 – 80 proc. LTC[1] dla których marża waha się pomiędzy 200 a 300 punktów bazowych. Wymagany stopień wynajęcia nieruchomości waha się w przedziale 40 proc. do 60 proc.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA