PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy wydali nawięcej na centra handlowe - 1,2 mld euro

  • Autor: JLLS
  • 06 lut 2012 13:05

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w roku 2011 była najwyższa od czterech lat. Osiągnęła poziom 2,5 mld euro, czyli o 28 proc. więcej niż w 2010 i ponad trzykrotnie więcej od wyniku osiągniętego w 2009 roku. Inwestorzy szczególnie upodobali sobie sektor handlowy, na który przypadło 1,2 mld euro - wynika z danych Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Następne w kolejności znalazły się sektory: biurowy (1,15 mld euro), magazynowy (ponad 100 mln euro) i hotelowy (około 76 mln euro).

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku biurowym w 2011 r. była najwyższa od pięciu lat. Przedmiotem najważniejszych umów były takie inwestycje jak: North Gate, Focus, Park Postępu oraz Miasteczko TP, których łączna wartość stanowi ponad 40 proc. całkowitego wolumenu wszystkich transakcji na rynku biurowym w 2011 r. Dodatkowo, duży wpływ na końcowy wynik miało przejęcie portfela nieruchomości Europolis przez CA Immo. Prawie wszystkie ze zrealizowanych transakcji dotyczyły przy tym rynku warszawskiego.

Pod względem wartości, aktywność w sektorze handlowym była porównywalna do biurowej, i także w tym segmencie rynku najwyższa od 2007 r. Podobnie jak w przypadku sektora biurowego, największe trzy transakcje (sprzedaż centów handlowych: Promenada, Magnolia Park oraz Galeria Mokotów) stanowiły ponad 52 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, natomiast wartość trzech kolejnych umów (DTC, Galeria Pestka i Wzorcownia) to jego następne 18 proc.

W porównaniu z latami ubiegłymi, rynek nieruchomości magazynowych zanotował nieco gorszy wynik, choć aktywność inwestorów nadal była wysoka. Sfinalizowano między innymi dwie transakcje o wartości ponad 20 mln euro każda. Jedną z nich była sprzedaż magazynu Intermarche w Mysłowicach.

Zobacz raport Jones Lang LaSalle "Capital Markets Bulletin"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA