PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

KPMG:Wolumen transakcji na polskim rynku nieruchomości może sięgnąć 3,0 mld EUR

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2013 14:40

Wolumen transakcji na polskim rynku nieruchomości po pierwszej połowie roku wynosi 1,0 mld euro, a w całym 2013 r. może sięgnąć 2,7-3,0 mld euro - poinformowali na konferencji przedstawiciele firmy doradczej KPMG. Zwracają oni uwagę, że 87 proc. kredytów nieruchomościowych w Polsce spłacanych jest regularnie.

REKLAMA

"Wolumen transakcji na rynku nieruchomości w Polsce po I połowie roku to 1 mld euro, a do końca roku może wzrosnąć do 2,7-3,0 mld euro" - powiedział Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG podczas czwartkowej prezentacji tegorocznej edycji "Barometru koniunktury na rynku finansowania sektora nieruchomości w krajach EŚW".

"To może oznaczać drugi najlepszy wynik po rekordowym 2006 r." - dodał.

Z raportu wynika, że ankietowane banki przewidują w Polsce spadek akcji kredytowej całego sektora bankowego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, choć prognozy dla badanych banków wskazują na nieznaczny wzrost akcji kredytowej w tym horyzoncie.

Z badania wynika, że w 2013 r. wśród najchętniej finansowanych aktywów pierwsze miejsce w Polsce zajmują biura, a potem kolejno obiekty handlowe, mieszkania, magazyny, a na ostatnim miejscu znajdują się hotele. Kolejność jest taka sama jak w 2012 i 2011 r.

"Polskie banki preferują finansowanie nieruchomości biurowych i handlowych, zdecydowanie mniej chętnie udzielają kredytów na mieszkania, obiekty przemysłowe oraz hotelarskie" - napisano w omówieniu raportu.

Autorzy badania wskazują na wzrost limitu wielkości kredytów nieruchomościowych w porównaniu z limitem sprzed trzech lat.

87 PROC. KREDYTÓW NIERUCHOMOŚCIOWYCH SPŁACANE JEST REGULARNIE

Z badania wynika, że w Polsce 87 proc. kredytów nieruchomościowych jest regularnie spłacanych, co daje pierwsze miejsce w regionie ex-aequo z Czechami i Słowacją.

"W porównaniu z ubiegłym roku, odsetek kredytów spłacanych regularnie wzrósł o jeden punkt procentowy, ale pogorszył się stosunek kredytów zagrożonych w niewielkim stopniu w porównaniu z kredytami zagrożonymi istotnie" - napisano w omówieniu raportu.

"W rezultacie udział kredytów istotnie zagrożonych wzrósł z 4 proc. w ubiegłym roku do 6 proc. w tym roku" - dodano.

Polskie banki szacują, że restrukturyzacja zagrożonych kredytów możliwa jest w przypadku 45 proc. zagrożonych kredytów, w porównaniu z 64 proc. w ubiegłorocznej ankiecie.

W tegorocznej edycji rankingu pozytywnego podejścia banków do finansowania projektów inwestycyjnych w sektorze nieruchomości Polska zajęła trzecie miejsce, za Czechami i Słowacją, ale, jak zaznaczył Baxted, "różnice między pierwszą trójką są bardzo małe". W ubiegłym roku Polska była druga, za Czechami, a przed trzecią Bułgarią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA