PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

KPMG:Wolumen transakcji na polskim rynku nieruchomości może sięgnąć 3,0 mld EUR

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2013 14:40

Wolumen transakcji na polskim rynku nieruchomości po pierwszej połowie roku wynosi 1,0 mld euro, a w całym 2013 r. może sięgnąć 2,7-3,0 mld euro - poinformowali na konferencji przedstawiciele firmy doradczej KPMG. Zwracają oni uwagę, że 87 proc. kredytów nieruchomościowych w Polsce spłacanych jest regularnie.

REKLAMA

"Wolumen transakcji na rynku nieruchomości w Polsce po I połowie roku to 1 mld euro, a do końca roku może wzrosnąć do 2,7-3,0 mld euro" - powiedział Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG podczas czwartkowej prezentacji tegorocznej edycji "Barometru koniunktury na rynku finansowania sektora nieruchomości w krajach EŚW".

"To może oznaczać drugi najlepszy wynik po rekordowym 2006 r." - dodał.

Z raportu wynika, że ankietowane banki przewidują w Polsce spadek akcji kredytowej całego sektora bankowego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, choć prognozy dla badanych banków wskazują na nieznaczny wzrost akcji kredytowej w tym horyzoncie.

Z badania wynika, że w 2013 r. wśród najchętniej finansowanych aktywów pierwsze miejsce w Polsce zajmują biura, a potem kolejno obiekty handlowe, mieszkania, magazyny, a na ostatnim miejscu znajdują się hotele. Kolejność jest taka sama jak w 2012 i 2011 r.

"Polskie banki preferują finansowanie nieruchomości biurowych i handlowych, zdecydowanie mniej chętnie udzielają kredytów na mieszkania, obiekty przemysłowe oraz hotelarskie" - napisano w omówieniu raportu.

Autorzy badania wskazują na wzrost limitu wielkości kredytów nieruchomościowych w porównaniu z limitem sprzed trzech lat.

87 PROC. KREDYTÓW NIERUCHOMOŚCIOWYCH SPŁACANE JEST REGULARNIE

Z badania wynika, że w Polsce 87 proc. kredytów nieruchomościowych jest regularnie spłacanych, co daje pierwsze miejsce w regionie ex-aequo z Czechami i Słowacją.

"W porównaniu z ubiegłym roku, odsetek kredytów spłacanych regularnie wzrósł o jeden punkt procentowy, ale pogorszył się stosunek kredytów zagrożonych w niewielkim stopniu w porównaniu z kredytami zagrożonymi istotnie" - napisano w omówieniu raportu.

"W rezultacie udział kredytów istotnie zagrożonych wzrósł z 4 proc. w ubiegłym roku do 6 proc. w tym roku" - dodano.

Polskie banki szacują, że restrukturyzacja zagrożonych kredytów możliwa jest w przypadku 45 proc. zagrożonych kredytów, w porównaniu z 64 proc. w ubiegłorocznej ankiecie.

W tegorocznej edycji rankingu pozytywnego podejścia banków do finansowania projektów inwestycyjnych w sektorze nieruchomości Polska zajęła trzecie miejsce, za Czechami i Słowacją, ale, jak zaznaczył Baxted, "różnice między pierwszą trójką są bardzo małe". W ubiegłym roku Polska była druga, za Czechami, a przed trzecią Bułgarią.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA