PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Londyn najdroższą lokalizacją biurową świata - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 lut 2013 12:15

Londyn najdroższą lokalizacją biurową świata - raport

Z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield dotyczącego powierzchni biurowych na świecie Office Space Across the World 2013 wynika, że londyńska dzielnica West End jest obecnie najdroższą lokalizacją biurową świata przed Centralnym Obszarem Biznesu (COB) w Hongkongu.

REKLAMA

Autorzy raportu podkreślają niewystarczającą podaż najlepszych powierzchni biurowych w Londynie, która przyczyniła się do wzrostu czynszów o 2% w dzielnicy West End, będącej obecnie najdroższym rynkiem biurowym świata.

- Londyn, jako światowe miasto, nie traci na atrakcyjności. W ubiegłym roku czynsze za najlepsze powierzchnie wzrosły wskutek niewystarczającej podaży. Ponadto wraz z ożywieniem gospodarczym można oczekiwać ich dalszego wzrostu - powiedział Digby Flower, dyrektor działu London Markets w firmie Cushman & Wakefield.

Centralny Obszar Biznesu (COB) w Hongkongu spadł na drugą pozycję w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, natomiast rejon Zona Sul w Rio de Janeiro awansował w ubiegłym roku z ósmego na trzecie miejsce dzięki wzrostowi czynszów o 43 proc. w porównaniu z 2011 r.

W skali światowej czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły w 2012 r. o 3 proc., głównie za sprawą wysokich wzrostów w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii i Kolumbii. Jednak utrzymująca się niepewność ekonomiczna spowodowała wzrost ostrożności wśród najemców na wielu rynkach. Według firmy Cushman & Wakefield wobec nadal niepewnych prognoz dotyczących światowej gospodarki firmy będą nadal dążyć do obniżania kosztów najmu powierzchni biurowej.

Spadek optymizmu wśród przedsiębiorców wpłynął na wysokość czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe w regionie EMEA, w którym odnotowano niewielką aktywność trzeci rok z rzędu. Wzrost czynszów był praktycznie zerowy, zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie wyniósł zaledwie 0,3%. Natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej czynsze wzrosły tylko o 2%.

Londyński West End po raz kolejny został najdroższą lokalizacją biurową regionu EMEA. Wzrost czynszów, do którego przyczynił się brak powierzchni wysokiej jakości oraz względnie stabilny popyt, szczególnie ze strony sektora technologicznego, sprawił, że utrzymała się rywalizacja o najlepsze powierzchnie biurowe. Pod koniec 2012 r. wzrosły najwyższe czynsze, wskutek czego Londyn został nie tylko najdroższym rynkiem biurowym regionu EMEA, lecz także całego świata - po raz pierwszy od 2008 r.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA