PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Maleje tempo wzrostu inwestycji na rynku nieruchomości w Europie

  • Autor: C&W
  • 03 lis 2011 16:53

Pomimo pogłębiającego się kryzysu zadłużenia i niepewnej sytuacji światowej gospodarki wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskich rynkach nieruchomości wyniósł w trzecim kwartale bieżącego roku 28,8 mld euro. Z najnowszego badania opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield wynika, że wartość obrotów wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem o 5 proc.

REKLAMA

- Tempo wzrostu inwestycji wyraźnie spowolniło, ale ich wartość utrzymuje się na stabilnym poziomie. W porównaniu z innymi kategoriami aktywów nieruchomości cieszą się w obecnych warunkach coraz większym zainteresowaniem kupujących - mówi Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w Europie firmy Cushman & Wakefield.

Przy wyborze rynku i sektora kluczowym czynnikiem dla inwestorów jest nie tylko możliwość zmniejszenia ryzyka, ale również szybkość zawarcia danej transakcji i sposób jej sfinansowania.

- Według powszechnego przekonania inwestorzy uciekają w nieruchomości wysokiej jakości na najważniejszych rynkach, ale obraz rzeczywistości nie jest tak prosty. Inwestorzy są bardzo wymagający, ale dla wielu ważne jest nie tylko niskie ryzyko, lecz również odpowiednia wartość nieruchomości - informuje Michael Rhydderch. I dodaje, że w ubiegłym kwartale największy wzrost aktywności odnotowano między innymi we Francji i Szwajcarii oraz w Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji, ponieważ inwestorzy zaczęli wyraźniej zaznaczać swoją obecność w Europie Środkowej. Jednocześnie Rosja awansowała z ubiegłorocznej dziewiątej pozycji na piąte miejsce w Europie przy wolumenie obrotów przekraczającym łączną wartość transakcji dla Czech, Polski, Węgier i Słowacji

Ryzyko jest akceptowane w przypadku odpowiednich aktywów nie tylko w Europie Wschodniej. We Włoszech wolumen transakcji wzrósł o 35 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, natomiast w Portugalii i Hiszpanii zmniejszył się odpowiednio o 88 i 46 proc. W całej grupie państw określanych skrótem PIIGS, czyli w Portugalii, Włoszech, Irlandii, Grecji i Hiszpanii, obroty wzrosły o 11,8 proc. - prawie tyle samo, co w pozostałych krajach strefy euro (11,9 proc.).

Wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w trzecim kwartale br. wynika głównie z większej aktywności nabywców międzynarodowych, którzy powiększyli udział w rynku z poziomu 34-35 proc. w pierwszych dwóch kwartałach do ponad 40 proc.

W ostatnim kwartale nie odnotowano większych zmian w strukturze aktywności - obroty w sektorze nieruchomości handlowych, biurowych i przemysłowo-magazynowych wyniosły odpowiednio ok. 31, 45 i 7 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA