PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Międzynarodowe standardy mają coraz większy wpływ na praktyki wyceny nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 mar 2014 13:18

Martin Brühl FRICS, starszy wiceprezes RICS, w trakcie konferencji MIPIM 2014 w Cannes zaprezentował wnioski z raportu badawczego pt. „Wpływ międzynarodowych i lokalnych standardów wyceny na praktyki wyceny na wschodzących rynkach i rynkach o ugruntowanej pozycji". Wynika z nich, że międzynarodowe standardy wyceny odgrywają kluczową rolę w ustanawianiu profesjonalnych i etycznych najlepszych praktyk oraz pomagają w tworzeniu zakresu odpowiedzialności rzeczoznawców.

REKLAMA

Dane przedstawione w raporcie pokazują, że Międzynarodowe Standardy Wyceny (International Valuation Standards, IVS) oraz Czerwona Księga RICS są coraz bardziej pożądane podczas zawierania transakcji z zakresu nieruchomości przez międzynarodowych inwestorów.

Podkreślając udokumentowane w raporcie zapotrzebowanie na międzynarodowe standardy wyceny, zespół badawczy składający się z pracowników uniwersytetów w Ulster i Reading, wskazał również, że standardy wyceny odgrywają istotną rolę w regulowaniu zawodowych praktyk i promowaniu zaufania do rzeczoznawców na całym świecie.

W raporcie znalazł się opis szeregu różnic pomiędzy rynkami wschodzącymi a rynkami o ugruntowanej pozycji. Stosowane obecnie na całym świecie lokalne standardy wyceny mogą prowadzić do chaosu, szczególnie wśród międzynarodowych inwestorów. Warto jednak zauważyć, że w odniesieniu do praktyk stosowanych przy wycenie, takich jak stosowana metodyka czy style raportowania, następuje przejście w kierunku większej spójności i zapotrzebowania na międzynarodowe punkty odniesienia.

W ramach między rynkowego porównania używania standardów, raport ogólnie przedstawia lokalne i międzynarodowe standardy wyceny używane na wschodzących rynkach i rynkach o ugruntowanej pozycji, skupiając się na czterech krajach: Brazylii, Chinach, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Spośród nich, na rynkach o ugruntowanej pozycji (tj. w Wielkiej Brytanii i USA) korzysta się z jednego standardu wyceny, takiego jak Czerwona Księga RICS, która zawiera Międzynarodowe Standardy Wyceny (IVS) w Wielkiej Brytanii oraz z Jednolitych Standardów Profesjonalnej Oceny i Praktyk (Uniform Standards of Professional Appraisal and Practice, USPAP) w USA. Z kolei na rynkach wschodzących - w Brazylii i w Chinach - zastosowanie mają liczne lokalne standardy, które oparte są raczej na aspektach technicznych niż zasadniczych.

Raport pokazuje istotną rolę Międzynarodowych Standardów Wyceny dla zrównoważonego. Jednym z zaleceń jest skuteczna synergia międzynarodowych i lokalnych standardów. Pozwoli to na zwiększenie zaufania inwestorów do globalnych praktyk wyceny.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA