PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na europejski rynek nieruchomości komercyjnych powróciły wzrosty - Raport Money into Property 2011

  • Autor: DTZ
  • 15 cze 2011 10:10

Na europejski rynek nieruchomości komercyjnych powróciły wzrosty - Raport Money into Property 2011

Ogólna suma środków ulokowanych w nieruchomości na terenie Europy w 2010 r. wzrosła o 4 proc., wobec 8-procentowego spadku rok wcześniej. - Po dwóch latach spadków na rynki europejskie powraca stabilizacja. (...) Oczekujemy, że w 2011 roku nastąpi dalszy wzrost, który będzie kształtował się na poziomie 4 proc. - mówi Hans Vrensen, Globalny Dyrektor Działu Badań w DTZ.

REKLAMA

- Przewidywany wzrost nastąpi w rezultacie przecen na niektórych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Warto jednak zaznaczyć, że na rynkach europejskich ilość nowych inwestycji będzie niewielka w porównaniu do wzrostu ilości nowych projektów realizowanych na rynkach Azji i Pacyfiku - dodaje Hans Vrensen.

Hans Vrensen podkreśla, że, wolumen transakcji w Europie wzrósł o 64 proc. w 2010 roku, niewiele mniej od wzrostu na globalnym rynku, który wyniósł 76 proc. - Przewidujemy, że w 2011 roku Europa nadal znajdować się będzie w trendzie wzrostowym. Szacujemy, że wzrost ten osiągnie poziom 20 proc., co będzie najlepszym wynikiem wśród wszystkich regionów. Globalnie do wzrostu wolumenu transakcji przyczynili się głównie inwestorzy działający lokalnie, co najwyżej regionalnie - przekonuje szef działu badań DTZ.

- Warto jednak zauważyć, że na świecie w 2010 roku wolumen interregionalnych transakcji wzrósł o 34 proc. Transakcje te to głównie inwestycje dokonywane na terenie Europy przez inwestorów spoza Starego Kontynentu. Koncentrują oni swoją uwagę głównie na kluczowych inwestycjach w sektorach biurowym i powierzchni handlowych - dodaje Hans Vrensen.

Ostatni DTZ Fair Value Index (FVI), mierzący atrakcyjność inwestycyjną poszczególnych regionów świata przypisuje Europie wartość 32. To oznacza spadek z wartości 60 w ciągu ostatniego roku. Sytuacja ta pokazuje, że ceny na Starym Kontynencie w dużej mierze są już właściwe, a oczekiwane wzrosty już się zmaterializowały. Sytuacja w Europie kontrastuje z globalnym indeksem (wartość 50), według którego nieruchomości są docenione, ale ciągle jest miejsce na wzrosty. Najszybszy powrót do wartości oczekiwanej przez rynek zanotował sektor biurowy (wartość 17 według FVI). W sektorach nieruchomości handlowych i magazynowych (wartości odpowiednio 40 i 48 według FVI) ciągle widoczny jest potencjał wzrostowy.

- Obecnie na rynkach europejskich inwestorzy mogą znaleźć korzystne okazje inwestycyjne jeżeli tylko będą szukać ich poza głównymi rynkami. Więcej niż połowa z 99 europejskich rynków postrzegana jest jako atrakcyjne. Aż 10 rynków zostało zakwalifikowanych do kategorii HOT, a 43 do kategorii WARM. Szczególnie atrakcyjne są rynki z Regionu Europy Środkowej i Wschodniej: większość z nich mieści się w kategoriach HOT i WARM - mówi Tony McGough, Dyrektor Działu Prognoz i Doradztwa Strategicznego na świat w DTZ.

  • 1
  • 2
  • Pidzama 2011-08-01 00:31:49
    A mieliście okazje czytać raport firmy Jartom? Ceny rosną, rosną i będą rosły. Nieco lepiej w święta i w sezony takie jak ten czyli urlopy. Jedyne co pozostaje inwestorowi to wejść na oferty.biz.pl i wynająć magazyn nim ceny rzeczywiście wzrosną :) Potem tylko śmiać się w oczy konkurencji :D

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA