PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynki wraca niepewność. Globalna wartość inwestycji w 2012 r. spadnie o 4 proc.

  • Autor: DTZ
  • 13 paź 2011 09:10

Na rynki wraca niepewność. Globalna wartość inwestycji w 2012 r. spadnie o 4 proc.

Szacowana globalna ilość kapitału przeznaczona na inwestycje w nieruchomości w 2012 roku to 316 miliardów dolarów. Oznacza to spadek o 4 proc. w porównaniu do ilości kapitału dostępnego na koniec 2010 roku. To pierwszy spadek wysokości ogólnej sumy kapitału zanotowany od końca 2009 roku.

REKLAMA

Raport DTZ "The Great Wall of Money" analizuje wielkość środków przeznaczonych na inwestycje w nieruchomości oraz najbardziej obecnie atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Wynika z niego, że tylko w obu Amerykach wielkość inwestycji wzrosła- o 3 proc. W Regionie Azji i Pacyfiku zanotowano spadek o 12 proc. (do poziomu 91 miliardów dolarów), a w Regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) o 3 proc. (do 111 miliardów dolarów).

- Fundusze skupione są obecnie na maksymalizacji zysków i skutecznym inwestowaniu posiadanych środków. Nie prowadzą zakrojonych na szeroką skalę działań zmierzających do pozyskania nowego kapitału. Na przestrzeni 2010 roku i pierwszej połowy roku 2011 ilość transakcji znacznie wzrosła na rynkach Regionu Azji i Pacyfiku. W Regionie EMEA nie zaobserwowaliśmy znaczącego wzrostu liczby transakcji, co może oznaczać, że inwestujące na terenie Regionu fundusze mają problemy ze znalezieniem atrakcyjnych nieruchomości - mówi Nigel Almond, Associate Director w Dziale Prognoz i Doradztwa Strategicznego DTZ.

Większość inwestorów dywersyfikuje ryzyko i lokuje środki w różnego rodzaju projektach. W przypadku funduszy, które skupiają się na określonym sektorze najwięcej kapitału posiadają instytucje zainteresowane powierzchniami handlowymi (35 proc.). Na drugim miejscu pod względem zainteresowania znajdują się powierzchnie magazynowe.

Po raz pierwszy prym wiodą fundusze, które skupiają się na inwestowaniu w nieruchomości zlokalizowane na terenie jednego kraju. W ich posiadaniu znajduje się 52 proc. z dostępnych aktualnie środków (w 2009 roku było to 30 proc.). Zdaniem ekspertów DTZ jest to skutek kryzysu. Fundusze ograniczają ryzyko inwestycyjne lokując środki na rynkach, które najlepiej znają.

- Pomimo że nieruchomości to wciąż atrakcyjny produkt inwestycyjny w porównaniu do innych aktywów, duża niepewność na globalnych rynkach będzie miała wpływ na wysokość pozyskiwanego kapitału. Jeżeli ta niepewność się utrzyma to wysokość dostępnego kapitału zmaleje jeszcze bardziej na skutek przesunięcia w czasie projektów związanych z pozyskaniem nowego kapitału przez spółki publiczne z rynków kapitałowych bądź przesunięcia w czasie pierwszych ofert publicznych - mówi Hans Vrensen, Globalny Dyrektor Działu Badań w DTZ..

I dodaje, że duża część zgromadzonego przez fundusze kapitału pochodzi jeszcze sprzed roku 2008. W związku z tym zarządzający nimi będą znajdować się pod rosnącą presją, aby zmaksymalizować wartość. Zbliża się bowiem termin wykupu jednostek uczestnictwa w części z istniejących funduszy.

Zobacz cały raport  "The Great Wall of Money"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA