PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe wyzwania dla nieruchomościowych inwestorów

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 30 lis 2017 15:27

Nowe wyzwania dla nieruchomościowych inwestorów Fot. mat. pras.

W następnej dekadzie rosnące stopy procentowe przyczynią się do spowolnienia tempa wzrostu wartości kapitałowych na rynkach nieruchomości największych miast świata. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych będą możliwości uzyskania przychodów - przekonują eksperci firmy doradczej Savills.

REKLAMA

Autorzy najnowszej publikacji firmy Savills Impacts: the future of global real estate stwierdzają, że ryzyko należy obecnie szacować inaczej niż dotychczas, ponieważ bezpieczeństwo i wolumen dochodów stają się najważniejszym czynnikiem dla inwestorów. Wskazują także na potencjalnie najbardziej atrakcyjne w kolejnej dekadzie miasta, które dynamicznie się rozwijają gospodarczo, dysponują bogatymi zasobami i młodą populacją oraz są w niewielkim stopniu zagrożone klęskami żywiołowymi. Z raportu ponadto wynika, że zdolność przyciągania ludzi i utalentowanych pracowników będzie kluczowym wskaźnikiem świadczącym o bezpieczeństwie dochodów w następnych 10 latach.

Eksperci firmy Savills przeanalizowali wzrost czynszów w różnych sektorach nieruchomości w miastach całego świata, umieszczając je na najnowszej Krzywej Czynszów Savills. Przedstawiono na niej miasta i sektory, które mogą zainteresować inwestorów poszukujących bezpiecznych źródeł przychodów i wzrostu czynszów.

Od 2008 roku czynsze za powierzchnie biurowe w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach wzrosły najbardziej w San Francisco (+99 proc. ), Shenzhen i Pekinie (w obu miastach o +71 proc.) oraz w londyńskiej dzielnicy West End (+69 proc.). Z tego względu sektory nieruchomości biurowych w tych miastach znalazły się na szczycie krzywej czynszów: w fazach późnego wzrostu, maksymalnych stawek czynszu lub wczesnego spadku.

Ze względu na dwucyfrowe spadki czynszów w najlepszych nieruchomościach biurowych (-26 proc.), mieszkaniowych (-25 proc.) i najbardziej atrakcyjnych obiektach handlowych (-15 proc.) sektory te osiągnęły obecnie minimum krzywej czynszów.

Czynsze na rynku hotelowym w Szanghaju, w sektorze nieruchomości przemysłowych w Melbourne oraz nieruchomości mieszkaniowych w Shenzhen są na wczesnym etapie wzrostu w obecnym cyklu i mogą nadal rosnąć, ale inwestorzy powinni liczyć się na tych rynkach z silną konkurencją i wysokimi cenami aktywów.

Najwyższy wzrost czynszów w sektorze nieruchomości mieszkaniowych od końca 2008 roku odnotował Shenzhen – aż o +82 proc.

Dynamicznie rozwijająca się gospodarczo Dżakarta znajduje się blisko końca fazy późnego spadku i może odnotować duży wzrost czynszów w przyszłości, ale przy większym ryzyku związanym z młodym rynkiem tej gospodarki wschodzącej.

Najbardziej pożądane przez inwestorów kategorie aktywów, takie jak najlepsze nieruchomości biurowe w Londynie, Tokio i San Francisco, są na szczycie krzywej, ale oferują bezpieczeństwo lokowania kapitału, ponieważ czynsze mogą utrzymać się przez pewien czas na wysokim stabilnym poziomie.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA