PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Obroty centrów handlowych w Polsce w I półroczu porównywalne do sytuacji sprzed roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 sie 2011 13:33

Obroty centrów handlowych w Polsce w I półroczu porównywalne do sytuacji sprzed roku

Średnia wartość obrotów centrów handlowych w Polsce w pierwszej połowie 2011 roku utrzymała się na poziomie z analogicznego okresu roku poprzedniego - wynika z badania Indeks Obrotów PRCH. W tym roku największy spadek sprzedaży rok do roku na metr kwadratowy odnotowano w styczniu - minus 4 proc.

REKLAMA

Polska Rada Centrów Handlowych - autor raportu Retail Research Forum, w którym przedstawiono obroty centrów - przeanalizowała każdy miesiąc pierwszego półrocza. "Luty był jak zwykle nieco słabszy pod kątem wygenerowanych obrotów od pozostałych miesięcy pierwszej połowy roku (wartość poniżej 700 zł/mkw.), choć indeks w tym miesiącu osiągnął wzrost (1 proc.)" - czytamy w raporcie.

W kwietniu było widać wyraźny wzrost (+13 proc.) w stosunku rocznym, po załamaniu sprzedaży w 2010 roku (zamknięcie centrów z uwagi na katastrofę smoleńską). „W pozostałych miesiącach pierwszej połowy 2011 roku nie odnotowano znacznych różnic w stosunku do poziomu z poprzednich dwóch lat, a pierwsza połowa bieżącego roku zamknęła się nieznacznym wzrostem (+1 proc.) w stosunku do średniej wartości indeksu z pierwszej połowy 2010 roku" - podaje PRCH.

Największy udział w obrotach centrów mają najemcy z kategorii moda (53 proc.), AGD (11 proc.) oraz sklepy specjalistyczne (11 proc.). Najmniejszy - 2 proc. - usługi. „Moda i akcesoria modowe odzwierciedlają trend indeksu ogólnego (...). Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ moda jest przeważającym składnikiem struktury najmu i zarazem Indeksu Obrotów PRCH" - podają autorzy raportu.

Kategoria „zdrowie i uroda" generuje obroty znacznie powyżej średniej z indeksu, jednocześnie w tej kategorii odnotowano tendencję wzrostową w każdym miesiącu pierwszej połowy roku 2011 w stosunku rocznym. W kategorii „dóbr i akcesoriów gospodarstwa domowego" odnotowano spadki wskaźnika obrotów na metr kwadratowy - średnio o 11 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Kategorie „artykuły specjalistyczne" oraz „dobra spożywcze" utrzymują się konsekwentnie na stałym i stabilnym poziomie, bez większych wahań w indeksie.
Kategoria „restauracje i żywność" odnotowuje trend zwyżkowy w stosunku do analogicznych okresów z 2010 roku (z wyjątkiem miesica marca br.).
W kategorii „usług" oferowanych w badanych centrach handlowych odnotowano spadki w pierwszej połowie 2011 roku - średnio o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
„Rozrywka", mimo obrotów niższych niż pozostałe segmenty, z wyjątkiem spadku w styczniu 2011 roku, odnotowała stałe wzrosty procentowe w kolejnych miesiącach.

Indeks Obrotów PRCH został wyliczony na podstawie danych z 78 centrów handlowych, które raportowały dane z minimum 24 miesięcy. Indeksowana jest efektywność obrotów sprzedaży z mkw. wynajętej, pracującej i zaraportowanej przez najemców powierzchni najmu (GLA).

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA