PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Obroty centrów handlowych w Polsce w I półroczu porównywalne do sytuacji sprzed roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 sie 2011 13:33

Obroty centrów handlowych w Polsce w I półroczu porównywalne do sytuacji sprzed roku

Średnia wartość obrotów centrów handlowych w Polsce w pierwszej połowie 2011 roku utrzymała się na poziomie z analogicznego okresu roku poprzedniego - wynika z badania Indeks Obrotów PRCH. W tym roku największy spadek sprzedaży rok do roku na metr kwadratowy odnotowano w styczniu - minus 4 proc.

REKLAMA

Polska Rada Centrów Handlowych - autor raportu Retail Research Forum, w którym przedstawiono obroty centrów - przeanalizowała każdy miesiąc pierwszego półrocza. "Luty był jak zwykle nieco słabszy pod kątem wygenerowanych obrotów od pozostałych miesięcy pierwszej połowy roku (wartość poniżej 700 zł/mkw.), choć indeks w tym miesiącu osiągnął wzrost (1 proc.)" - czytamy w raporcie.

W kwietniu było widać wyraźny wzrost (+13 proc.) w stosunku rocznym, po załamaniu sprzedaży w 2010 roku (zamknięcie centrów z uwagi na katastrofę smoleńską). „W pozostałych miesiącach pierwszej połowy 2011 roku nie odnotowano znacznych różnic w stosunku do poziomu z poprzednich dwóch lat, a pierwsza połowa bieżącego roku zamknęła się nieznacznym wzrostem (+1 proc.) w stosunku do średniej wartości indeksu z pierwszej połowy 2010 roku" - podaje PRCH.

Największy udział w obrotach centrów mają najemcy z kategorii moda (53 proc.), AGD (11 proc.) oraz sklepy specjalistyczne (11 proc.). Najmniejszy - 2 proc. - usługi. „Moda i akcesoria modowe odzwierciedlają trend indeksu ogólnego (...). Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ moda jest przeważającym składnikiem struktury najmu i zarazem Indeksu Obrotów PRCH" - podają autorzy raportu.

Kategoria „zdrowie i uroda" generuje obroty znacznie powyżej średniej z indeksu, jednocześnie w tej kategorii odnotowano tendencję wzrostową w każdym miesiącu pierwszej połowy roku 2011 w stosunku rocznym. W kategorii „dóbr i akcesoriów gospodarstwa domowego" odnotowano spadki wskaźnika obrotów na metr kwadratowy - średnio o 11 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Kategorie „artykuły specjalistyczne" oraz „dobra spożywcze" utrzymują się konsekwentnie na stałym i stabilnym poziomie, bez większych wahań w indeksie.
Kategoria „restauracje i żywność" odnotowuje trend zwyżkowy w stosunku do analogicznych okresów z 2010 roku (z wyjątkiem miesica marca br.).
W kategorii „usług" oferowanych w badanych centrach handlowych odnotowano spadki w pierwszej połowie 2011 roku - średnio o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
„Rozrywka", mimo obrotów niższych niż pozostałe segmenty, z wyjątkiem spadku w styczniu 2011 roku, odnotowała stałe wzrosty procentowe w kolejnych miesiącach.

Indeks Obrotów PRCH został wyliczony na podstawie danych z 78 centrów handlowych, które raportowały dane z minimum 24 miesięcy. Indeksowana jest efektywność obrotów sprzedaży z mkw. wynajętej, pracującej i zaraportowanej przez najemców powierzchni najmu (GLA).


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA