PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska najbardziej aktywnym inwestycyjnie krajem w regionie

 • Autor: Propertynews.pl
 • 30 sie 2012 09:44

Polska najbardziej aktywnym inwestycyjnie krajem w regionie

Polska jest dominującym rynkiem Europy Środkowej i Wschodniej pod względem wolumenu aktywności inwestycyjnej i płynności aktywów nieruchomościowych - wynika z raportu Colliersa.

REKLAMA

W pierwszej połowie roku w Polsce wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła łącznie 950 mln euro. W tym samym roku w Bułgarii, Rumunii, Czechach i na Węgrzech wolumen wyniósł łącznie 290 mln euro.

Wszystkie inwestycje w nieruchomości komercyjne na terenie naszego kraju mogą przynieść zyski - piszą analitycy Colliersa. Stopa zwrotu na nieruchomości biurowe wynosi od 6,5 proc. w Warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu do 7,75 proc. w najlepszych biurowcach na Mokotowie.

Podobna sytuacja przedstawia się na rynku centrów handlowych. W Warszawie stopa zwrotu wynosi od 6 do 7 proc.; natomiast w innych, dużych ośrodkach miejskich: od 6 do 8,5 proc.

Najbardziej opłacalne są inwestycje w nieruchomości magazynowe. W wybranych lokalizacjach można zarobić od 8 do 8,5 proc.

W pierwszej połowie roku sektor handlowy stanowił 70 proc. łącznego wolumenu inwestycyjnego, sektor biurowy 16 proc. natomiast logistyczny - 14 proc.

- Polska utrzyma status najważniejszego rynku regionu CEE i dominującego kraju pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych, pomimo kontynuacji strategii selektywnego podejścia inwestorów do nabywania aktywów nieruchomościowych. - prognozuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający w Colliers International.

Według analityków Colliersa różnica w stopach zwrotu pomiędzy najlepszymi nieruchomościami, a aktywami gorszej jakości zostanie utrzymana, podobnie jak niższa płynność tych drugich. Stopy zwrotu na niektórych rynkach lokalnych charakteryzujących się negatywną dynamiką na rynku najmu, mogą odnotować dalszy trend wzrostowy.

- Dynamika wzrostu wolumenu transakcji z ostatnich 2 lat prawdopodobnie nie zostanie osiągnięta w tym roku, natomiast z uwagi na znaczną liczbę projektów, które znajdują się w fazie due diligence, spodziewamy się, że łączna wartość transakcji w 2012 osiągnie porównywalny poziom do 2011 roku (ok 2,5 mld €) - dodaje Rajska-Wolińska.

Stopy zwrotu za najlepsze nieruchomości będą w dużej mierze uzależnione od sytuacji makroekonomicznej w strefie euro i krajach CEE oraz kondycji głównych pożyczkodawców na rynkach nieruchomości w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

 • dziękuję 2012-08-31 16:50:15
  Witam,
  Uprzejmie proszę firmę, która zamieściła raport, o sprecyzowanie definicji "stopa zwrotu" użytej w publikacji. Czy chodzi tu może o stopę kapitalizacji? Proszę o wyjaśnienie.
  Pozdrawiam,
 • yrek 2012-08-30 12:14:20
  Mamy w Polsce potężne agencje, które odpowiadają za zawieranie transakcji i sądzę, że to głównie z tego wynika. Wiem, że Jartom zakończy rok wieloma transakcjami. Inni? Trudno powiedzieć, ale na pewno jeśli te najlepsze okazje Jartom, które mają w bazie zostaną przejęte to dojdzie do kilku hitów.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA