PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska w oczach inwestorów wciąż najatrakcyjniejsza w regionie - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 lip 2012 12:45

Polska w oczach inwestorów wciąż najatrakcyjniejsza w regionie - raport

70 proc. całkowitej wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej przypada na Polskę - wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2012 r. w regionie zawarto transakcje o łącznej wartości 1,26 mld euro. Pierwsze miejsce zajęła z 70 proc. udziałem (dokładnie 877 mln euro) Polska. Drugim najbardziej wartościowym rynkiem są Czechy, gdzie zrealizowano transakcje o wartości 225 mln euro. W Rumunii było to odpowiednio 92 mln euro, na Węgrzech 71 mln euro.

Z kolei w takich państwach, jak Słowacja, Chorwacja i Serbia nie zanotowały w tym roku aktywności w badanym obszarze.

Wynik Polski jest jednak o 6 proc. niższy, niż w porównywalnym okresie roku 2011. Najbardziej aktywny jest rynek handlowy - zawarto na nim łącznie transakcje o wartości 460 mln euro. Na rynku biurowym było to 283 mln euro, magazynowym - 113 mln euro.

- Przewidujemy utrzymanie się zaufania i zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości. Z naszych prognoz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w 2012 r. może kształtować się na poziomie 2 do 2,5 mld euro, w porównaniu do bardzo dobrego wyniku 2,75 mld euro z 2011 r. - mówi Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Jones Lang LaSalle.

Analitycy Jones Lang LaSalle zauważają jednak negatywny trend związany z czasem realizacji transakcji inwestycyjnych. Żadna z kluczowych inwestycji nie została zainicjowana i sfinalizowana w czasie mniejszym niż 6 miesięcy.

Według ekspertów 2012 ma być bardzo dobrym rokiem dla rynku magazynowego. W ciągu pierwszej połowy tego roku zawarto transakcje o prawie takiej wartości, jak w całym roku 2011. Według Jones Lang LaSalle w związku z szeregiem zawieranych umów przedwstępnych oraz procesów due dilligence, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych może w br. znacznie przekroczyć rekordowy wynik sprzed kilku lat (ponad 318 mln euro w 2007).

- Szacujemy, że stopy kapitalizacji dla rynku powierzchni biurowych kształtują się obecnie na poziomie 6,25%, dla segmentu handlowego - 5,75%, a dla magazynowego - około 8,0%. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w najbliższej przyszłości wartości te pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak w dużej mierze uzależnione jest to od sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym w nadchodzących miesiącach. Różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- i drugorzędnymi produktami inwestycyjnymi wynosi od 100 do 200 punktów procentowych. Spodziewamy się utrzymania rozbieżności na takim poziomie - mówi Tomasz Trzósło.

Poniżej przeczytaj całą treść raportu

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • jeras 2012-08-08 11:51:58
    Głównie chodzi o niższe koszty nieruchomości i robocizny. Dlatego Polska jest tak lubiana przez inwestorów. Z bazy Jartomu przejmowane są raczej te "lepsze" magazyny, z wyższym standardem, a to sygnał, że zabierają się za to, właśnie zagraniczne marki.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA