PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska w oczach inwestorów wciąż najatrakcyjniejsza w regionie - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 lip 2012 12:45

Polska w oczach inwestorów wciąż najatrakcyjniejsza w regionie - raport

70 proc. całkowitej wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej przypada na Polskę - wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2012 r. w regionie zawarto transakcje o łącznej wartości 1,26 mld euro. Pierwsze miejsce zajęła z 70 proc. udziałem (dokładnie 877 mln euro) Polska. Drugim najbardziej wartościowym rynkiem są Czechy, gdzie zrealizowano transakcje o wartości 225 mln euro. W Rumunii było to odpowiednio 92 mln euro, na Węgrzech 71 mln euro.

Z kolei w takich państwach, jak Słowacja, Chorwacja i Serbia nie zanotowały w tym roku aktywności w badanym obszarze.

Wynik Polski jest jednak o 6 proc. niższy, niż w porównywalnym okresie roku 2011. Najbardziej aktywny jest rynek handlowy - zawarto na nim łącznie transakcje o wartości 460 mln euro. Na rynku biurowym było to 283 mln euro, magazynowym - 113 mln euro.

- Przewidujemy utrzymanie się zaufania i zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości. Z naszych prognoz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w 2012 r. może kształtować się na poziomie 2 do 2,5 mld euro, w porównaniu do bardzo dobrego wyniku 2,75 mld euro z 2011 r. - mówi Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Jones Lang LaSalle.

Analitycy Jones Lang LaSalle zauważają jednak negatywny trend związany z czasem realizacji transakcji inwestycyjnych. Żadna z kluczowych inwestycji nie została zainicjowana i sfinalizowana w czasie mniejszym niż 6 miesięcy.

Według ekspertów 2012 ma być bardzo dobrym rokiem dla rynku magazynowego. W ciągu pierwszej połowy tego roku zawarto transakcje o prawie takiej wartości, jak w całym roku 2011. Według Jones Lang LaSalle w związku z szeregiem zawieranych umów przedwstępnych oraz procesów due dilligence, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych może w br. znacznie przekroczyć rekordowy wynik sprzed kilku lat (ponad 318 mln euro w 2007).

- Szacujemy, że stopy kapitalizacji dla rynku powierzchni biurowych kształtują się obecnie na poziomie 6,25%, dla segmentu handlowego - 5,75%, a dla magazynowego - około 8,0%. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w najbliższej przyszłości wartości te pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak w dużej mierze uzależnione jest to od sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym w nadchodzących miesiącach. Różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- i drugorzędnymi produktami inwestycyjnymi wynosi od 100 do 200 punktów procentowych. Spodziewamy się utrzymania rozbieżności na takim poziomie - mówi Tomasz Trzósło.

Poniżej przeczytaj całą treść raportu

  • jeras 2012-08-08 11:51:58
    Głównie chodzi o niższe koszty nieruchomości i robocizny. Dlatego Polska jest tak lubiana przez inwestorów. Z bazy Jartomu przejmowane są raczej te "lepsze" magazyny, z wyższym standardem, a to sygnał, że zabierają się za to, właśnie zagraniczne marki.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA