PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska w trójce krajów o najlepszej sytuacji na rynku nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2011 22:16

Austria, Czechy i Polska to trzy kraje naszego regionu Europy, w których kondycja rynku nieruchomości w ocenie banków jest najlepsza - wynika z badania firmy doradczej KPMG. Banki nadal są jednak ostrożne w ocenie tej kondycji.

REKLAMA

W Polsce największą popularnością cieszą się inwestycje biurowe - poinformowała KPMG we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Po Austrii, Czechach i Polsce na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: Słowacja, Rumunia, Serbia, Węgry, Bułgaria, Słowenia, a na ostatnim miejscu spośród badanych znalazły się kraje bałtyckie.

Według KPMG, od 12 miesięcy następuje wzrost finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w naszym regionie, ale sytuacja nadal jest niepewna. Banki utrzymują restrykcyjne kryteria udzielania pożyczek i kredytów, co nadal stanowi problem dla wielu inwestorów i deweloperów.

Andrea Sartori z KPMG powiedział, że inwestorzy dokładnie analizują sytuację społeczno-polityczną poszczególnych państw i wykazują dużą ostrożność w stosunku do inwestycji na bardziej ryzykownych rynkach. Banki wybierają też inwestycje o najwyższej jakości, czyli gwarantujące w najwyższym stopniu rynkowe powodzenie przedsięwzięcia.

Badanie KPMG dowodzi, że projekty z sektora nieruchomości mają dla banków strategiczne znaczenie, ale poziom zaangażowania różni się w poszczególnych państwach. Polska pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych państw regionu, ponieważ banki są bardziej otwarte na finansowanie nowych projektów deweloperskich - wynika z analiz firmy.

Steven Baxted z KPMG uważa, że banki ograniczyły wpływ niektórych niekorzystnych czynników z 2010 r. i obecnie są bardziej otwarte na finansowanie inwestycji w sektorze nieruchomości. "Pomimo tych pozytywnych oznak, na rynku nadał panuje duża niepewność" - podkreślił Baxted. W 2011 r. W porównaniu z poprzednim rokiem w państwach o lepszej sytuacji makroekonomicznej można zauważyć poprawę nastawienia do udzielania kredytów.

Pomiędzy badanymi krajami występują duże różnice, dotyczące preferowanych sektorów inwestycji w nieruchomości - handel detaliczny jest najbardziej popularnym typem inwestycji na Węgrzech i w Serbii, a inwestycje biurowe - w Czechach, Polsce i Rumunii. W Bułgarii, Słowenii i Krajach Bałtyckich na pierwszym miejscu znajduje się sektor przemysłowy i logistyka.

W najkorzystniejszej sytuacji jest Austria, gdzie banki są w jednakowym stopniu zainteresowane kredytowaniem inwestycji przemysłowych, biurowych i związanych z handlem detalicznym.

We wszystkich krajach oprócz Słowenii najsłabiej preferowany przez banki jest sektor hotelarski.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA