PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska w trójce krajów o najlepszej sytuacji na rynku nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2011 22:16

Austria, Czechy i Polska to trzy kraje naszego regionu Europy, w których kondycja rynku nieruchomości w ocenie banków jest najlepsza - wynika z badania firmy doradczej KPMG. Banki nadal są jednak ostrożne w ocenie tej kondycji.

REKLAMA

W Polsce największą popularnością cieszą się inwestycje biurowe - poinformowała KPMG we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Po Austrii, Czechach i Polsce na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: Słowacja, Rumunia, Serbia, Węgry, Bułgaria, Słowenia, a na ostatnim miejscu spośród badanych znalazły się kraje bałtyckie.

Według KPMG, od 12 miesięcy następuje wzrost finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w naszym regionie, ale sytuacja nadal jest niepewna. Banki utrzymują restrykcyjne kryteria udzielania pożyczek i kredytów, co nadal stanowi problem dla wielu inwestorów i deweloperów.

Andrea Sartori z KPMG powiedział, że inwestorzy dokładnie analizują sytuację społeczno-polityczną poszczególnych państw i wykazują dużą ostrożność w stosunku do inwestycji na bardziej ryzykownych rynkach. Banki wybierają też inwestycje o najwyższej jakości, czyli gwarantujące w najwyższym stopniu rynkowe powodzenie przedsięwzięcia.

Badanie KPMG dowodzi, że projekty z sektora nieruchomości mają dla banków strategiczne znaczenie, ale poziom zaangażowania różni się w poszczególnych państwach. Polska pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych państw regionu, ponieważ banki są bardziej otwarte na finansowanie nowych projektów deweloperskich - wynika z analiz firmy.

Steven Baxted z KPMG uważa, że banki ograniczyły wpływ niektórych niekorzystnych czynników z 2010 r. i obecnie są bardziej otwarte na finansowanie inwestycji w sektorze nieruchomości. "Pomimo tych pozytywnych oznak, na rynku nadał panuje duża niepewność" - podkreślił Baxted. W 2011 r. W porównaniu z poprzednim rokiem w państwach o lepszej sytuacji makroekonomicznej można zauważyć poprawę nastawienia do udzielania kredytów.

Pomiędzy badanymi krajami występują duże różnice, dotyczące preferowanych sektorów inwestycji w nieruchomości - handel detaliczny jest najbardziej popularnym typem inwestycji na Węgrzech i w Serbii, a inwestycje biurowe - w Czechach, Polsce i Rumunii. W Bułgarii, Słowenii i Krajach Bałtyckich na pierwszym miejscu znajduje się sektor przemysłowy i logistyka.

W najkorzystniejszej sytuacji jest Austria, gdzie banki są w jednakowym stopniu zainteresowane kredytowaniem inwestycji przemysłowych, biurowych i związanych z handlem detalicznym.

We wszystkich krajach oprócz Słowenii najsłabiej preferowany przez banki jest sektor hotelarski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA