PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska walczy o pozycję lidera inwestycji w regionie. Czy dogonimy Czechy?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 09 paź 2017 11:16

Polska walczy o pozycję lidera inwestycji w regionie. Czy dogonimy Czechy? Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank

Polska i Czechy nadal są liderami inwestycji w nieruchomościach w Europie Środkowo- Wschodniej. - Na rynku w dalszym ciągu widać rosnące zainteresowanie alternatywnymi sektorami nieruchomości komercyjnych, takich jak hotele, prywatne akademiki czy domy seniora - uważają eksperci Knight Frank.

REKLAMA

Łączny wolumen przejęć w pierwszej połowie roku stanowił niemal 60 proc. wszystkich transakcji w regionie - wynika z raportu Knight Frank „Poland & CEE Investment Market H1 2017". 

- Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej  w pierwszym półroczu 2017 wyniosła 6,3 mld euro. Pomimo 5 proc. spadku w porównaniu z poprzednim rokiem, nastroje na rynku wciąż pozostają pozytywne. Dla porównania, na rynku globalnym i europejskim obserwowaliśmy w tym okresie większe spadki niż w naszym regionie.  W pierwszej połowie roku światowy rynek nieruchomości komercyjnych odnotował spowolnienie w segmencie inwestycyjnym, a zainwestowany kapitał był o 8 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Z kolei w całej Europie wolumen inwestycji spadł o 10 proc. i opiewał na kwotę 117 mld euro - mówi Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Inwestorzy kapitałowi coraz częściej dostrzegają potencjał regionu, a rynki takie jak Polska, Czechy, Węgry czy Słowacja pozwalają na bezpieczną lokatę kapitału i stabilne wzrosty. Poprawiające się wskaźniki makroekonomiczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz płynność poszczególnych rynków to główne czynniki zachęcające do inwestycji. W tej części Europy ostatnie półtora roku zdominowane było przez kapitał amerykański, południowo-afrykański, niemiecki i luksemburski. Odnotowano zarówno duże transakcje portfelowe jak i akwizycje pojedynczych aktywów z sektora biurowego, handlowego i magazynowego. Najbardziej aktywni inwestorzy w regionie z tego okresu to m.in. południowoafrykańskie fundusze NEPI Rockcastle i Redefine, które zainwestowały również w Polsce, przede wszystkim w obiekty handlowe. W poprzednim roku Rockcastle przejął krakowskie centrum handlowe Bonarka City Center, dwa obiekty Focus Mall oraz Galerię Warmińską, z kolei Redefine przejęło 75 proc udziałów w portfolio Echo Prime Properties wartym 1,18 mld euro.

- Za sprawą coraz lepszej kondycji gospodarczej rynki Europy Środkowo–Wschodniej aktualnie postrzegane są jako najszybciej rozwijająca się część Europy, a prognozy wzrostu PKB w regionie na 2017 rok przedstawione przez Komisję Europejską wskazują, że bieżący rok będzie dużo lepszy od poprzedniego. Dobra koniunktura gospodarcza w tych krajach to przede wszystkim zasługa czynników tworzących atrakcyjne środowisko inwestycyjne takich jak wysoki popyt krajowy, konsumpcja prywatna, wykształcona siła robocza, rozwinięty rynek pracy czy spadająca stopa bezrobocia - mówi - mówi Aleksandra Burkot.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA