PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek komercyjny rośnie w siłę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 lis 2015 18:00

Polski rynek komercyjny rośnie w siłę Warszawa

Wszystkie sektory w branży nieruchomości komercyjnych dojrzewają. Znajduje to uznanie m.in. w oczach międzynarodowych inwestorów - uważają analitycy Colliers International.

REKLAMA

Rynek magazynowy

W trzecim kwartale 2015 r. w Polsce ukończono projekty o łącznej powierzchni ponad 380 tys. mkw. W efekcie, na koniec września całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły 9,7 mln mkw.

Od lipca do września na polskim rynku magazynowym podpisano 117 umów najmu na łączną powierzchnię 675 tys. mkw. Był to wynik zbliżony do odnotowanego w poprzednim kwartale oraz o ponad jedną trzecią wyższy od popytu odnotowanego w analogicznym okresie 2014 r. (499 tys. mkw.). Największą aktywność najemców obserwowano w regionie górnośląskim, na który przypadło 26 proc. całkowitego popytu w analizowanym okresie.

W ciągu minionych trzech miesięcy odnotowano znaczącą liczbę umów krótkookresowych (22), nie wliczanych do statystyk zbiorczych. W ramach tych transakcji wynajęte zostało dodatkowe 69 tys. mkw. W porównaniu z końcem czerwca 2015 r. wskaźnik pustostanów wzrósł o 0,2 punktu procentowego, osiągając na koniec września 5,3 proc.

Na koniec III kw. 2015 r. w budowie pozostawały 592 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z których ponad dwie trzecie zostaną ukończone w przyszłym roku. W nadchodzących miesiącach spodziewane jest rozpoczęcie kolejnych inwestycji spekulacyjnych, zwłaszcza we Wrocławiu, Poznaniu, czy w Warszawie. Równocześnie oczekujemy rozwoju nowych rynków magazynowych takich jak Rzeszów czy Bydgoszcz. Prognozowany jest dalszy wzrost popytu na powierzchnie magazynowe, wynikający m.in. z ekspansji najemców z branży e-commerce. Według prognoz stawki czynszów pozostaną na poziomach zbliżonych do poprzednich miesięcy.

Rynek biurowy

Od początku roku deweloperzy ukończyli 453,8 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, dzięki czemu całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach w Polsce na koniec trzeciego kwartału osiągnęła poziom 7,4 mln mkw.

W trzecim kwartale do użytku oddano łącznie 134 tys. mkw. biur. Dwie trzecie nowej podaży zostało ukończone w Warszawie, natomiast wśród miast regionalnych najwyższy wzrost zasobów odnotował rynek wrocławski. Największa aktywność budowlana nadal utrzymuje się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście, gdzie łącznie w fazie realizacji znajduje się 1 mln mkw. powierzchni biurowej.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA