PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek nieruchomości wciąż postrzegany jako atrakcyjny obszar inwestycyjny

  • Autor: RICS
  • 01 lut 2012 12:06

Polski rynek nieruchomości wciąż postrzegany jako atrakcyjny obszar inwestycyjny

Spowolnienie gospodarcze na światowych rynkach w ostatnim kwartale 2011 przełożyło się na słabsze wyniki rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Według danych zaprezentowanych w Raporcie RICS, Polska, Niemcy i Rosja nadal utrzymują pozytywną tendencję, jednak inne rynki, takie jak Francja i Holandia zachowują się zdecydowanie mniej spokojnie.

REKLAMA

Raport wskazuje, że negatywne dane makroekonomiczne uderzają w poczucie stabilizacji coraz większej liczby krajów na całym świecie. Przekłada się to na malejące zapotrzebowanie najemców, wzrost podaży i zmniejszenie aktywności inwestycyjnej w ponad połowie badanych krajów. Pomimo rosnących obaw, w Chinach wskaźniki są w przeważającej większości optymistyczne, a kraj ten razem z Kanadą, Brazylią i Rosją nadal pozostaje jednym z najsilniejszych na rynku.

W Europie największą odporność na kryzys związany z międzynarodowym zadłużeniem wykazują Niemcy. Respondenci wskazywali na utrzymujący się pozytywny wskaźnik popytu najemców, a także przewidują wzrostową tendencję wysokości czynszów i działalności inwestycyjnej, choć tempo tych wzrostów będzie słabsze niż na koniec ubiegłego roku.

Natomiast wyniki Polski i Rosji są w dużej mierze zbliżone. Pomimo, że oczekiwania związane z wynajmem zdają się stabilizować, to obydwa kraje przewidują wzrost wartości kapitału i działalności inwestycyjnej.

- Polski rynek nieruchomości opiera się negatywnym tendencjom krajów ościennych, wciąż postrzegany jest jako atrakcyjny i rozwijający się obszar inwestycyjny. Z roku na rok zwiększa się dostępność nowoczesnych powierzchni handlowych i biurowych, co wyraźnie odbiega od średniej europejskiej. Dzięki temu Polska staje się naturalną alternatywą dla rynków nasyconych - komentuje wyniki raportu Monika Dębska -Pastakia, przewodnicząca zarządu RICS Polska.

W pozostałych krajach europejskich spowolnienie gospodarcze i niestabilność na rynkach nieruchomości są bardziej odczuwalne. Szczególnie niepokojące wyniki odnotowała Francja. Rosnąca podaż powierzchni wraz z malejącym zapotrzebowaniem oraz pesymistyczne prognozy w czarnych barwach rysują nadchodzący kwartał. Francuscy respondenci wskazywali na kontynuację tendencji spadkowej zapytań inwestycyjnych (z -13 do -24) i oczekiwań co do wartości kapitału (z -12 do -34). Sytuacja w Holandii i Włoszech jest bardzo podobna.

Dotychczas najsłabiej prosperujące rynki Europie - Grecja, Portugalia, Irlandia i Hiszpania - w dalszym ciągu pozostają w impasie, jednak warto dodać, że dynamika spadków wskaźników złagodniała w stosunku do wcześniejszych kwartałów 2011 roku.

Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS, mówi, że perspektywa przedłużającego się okresu minimalnego wzrostu, jeśli nie ponownego przejścia do właściwej recesji, wyraźnie mocno ciąży na sektorze nieruchomości komercyjnych w większości krajów kontynentu. - Sytuacja ta jest następstwem trwających zawirowań związanych z kryzysem zadłużenia. Nie mniej jednak, dane pokazują, że rynek nieruchomości komercyjnych w pewnych częściach świata ciągle stwarza nowe możliwości. Zgodnie z faktami można stwierdzić, że ogólne trendy są raczej pozytywne, nawet przy założeniach, że poszczególne gospodarki będą rozwijać się trochę wolniej w 2012 roku - podsumowuje.

Czytaj cały raport:

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • urata 2012-12-03 12:22:32
    A co w tym dziwnego? Przecież mamy w tym momencie idealny moment na inwestycje. Przecież potaniały i mieszkania, i hale magazynowe. Zerknijcie również do baz jartomu - magazyny są przejmowane. Mamy teraz okres cenowych okazji, które zapewne będą wykorzystane. Pytanie tylko - kiedy.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA