PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek powierzchni magazynowych zagrożony przez spowolnienie gospodarcze

 • Autor: Propertynews.pl
 • 06 lut 2013 11:49

Polski rynek powierzchni magazynowych zagrożony przez spowolnienie gospodarcze

Polski rynek powierzchni magazynowych odczuł skutki spowolnienia gospodarczego. Wskaźniki popytu w 2012 roku okazały się dużo niższe niż w roku poprzedzającym, a deweloperzy w dalszym ciągu unikali projektów spekulacyjnych - wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

- W całym 2012 roku wynajęto 1,35 mln mkw. powierzchni magazynowej, przy czym popyt netto wyniósł 755 tys. mkw. W porównaniu z 2011 rokiem popyt brutto był niższy o 305 tys. mkw. Słabsze zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wynikało przede wszystkim z faktu, że najemcy stali się bardzo ostrożni i niechętnie podejmowali decyzje o transakcjach - mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

Największe zainteresowanie najemców wzbudzały w 2012 roku obiekty zlokalizowane w okolicach Warszawy (395 tys. mkw. wynajętej powierzchni), w Polsce Centralnej (270 tys. mkw.), we Wrocławiu (211 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (200 tys. mkw.).
Wśród największych transakcji magazynowych ubiegłego roku należy wymienić umowy podpisane między: Leroy Merlin Polska a Panattoni (56 tys. mkw. w Panattoni Park Stryków; odnowienie najmu), DHL a Prologisem (33,8 tys. mkw. w Prologis Park Dąbrowa; nowa umowa) oraz firmą Lear a Panattoni (obiekt typu built-to-suit w Legnicy o powierzchni 32 tys. mkw.).

- W 2012 roku największy udział w popycie na powierzchnie magazynowe po raz kolejny mieli operatorzy logistyczni. Ich pozycja z roku na rok rośnie, co jest bezpośrednią konsekwencją spowolnienia gospodarczego. Zmusza przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności i optymalizacji kosztów, dlatego częściej decydują się oni m.in. na outsourcing logistyki i dystrybucji - wyjaśnia Tomasz Olszewski.

Oprócz operatorów logistycznych, którzy w 2012 roku wynajęli aż 653 tys. mkw., sporo powierzchni wynajmowały też firmy z branży motoryzacyjnej (129 tys. mkw.) i spożywczej (120 tys. mkw.).

Podpisane w 2012 roku nowe umowy (popyt netto) dotyczyły 755 tys. mkw., natomiast w ramach przedłużeń umów wynajęto 599 tys. mkw. Udział renegocjacji w popycie brutto wyniósł tym samym 44 proc. Rok wcześniej było to 40 proc.

Stabilny pozostawał poziom dostępnej powierzchni. Na koniec 2012 roku w całej Polsce niewynajęte pozostawało 713 tys. mkw. magazynów, a wskaźnik pustostanów wyniósł 10,1 proc. (dla porównania, na koniec 2011 roku było to 11,2 proc.). Z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną oraz wygasające w 2013 roku umowy najmu, które mogą nie ulec przedłużeniu, wskaźnik ten może wzrosnąć - wynika z raportu Jones Lang Lasalle.

 • maleciak 2013-03-11 12:08:22
  Hmm... ceny nieruchomości magazynowych najniższe od lat, koszty kredytów najniższe od lat, więc o jakim spowolnieniu mowa? Co kilka dni dochodzi do poważnych transakcji i raczej właśnie tak będzie ten rok wyglądał dla branży magazynowej.
 • krakus 2013-03-08 12:10:08
  Nie widzę spowolnienia gospodarczego. Akurat w branży magazynowej widać ruch - firmy przenoszą się na nowoczesne magazyny, zostawiają stare nieruchomości, a właśnie te stare nieruchomości będą dawały perspektywy do zrobienia dobrego interesu w najbliższym czasie.
 • makczun 2013-03-07 12:49:01
  Nie ma spowolnienia gospodarczego - jest przeciwnie, w branży dużo się dzieje i raczej zanosi się na dużą ilość transakcji w tym roku. Wszyscy piszą o kryzysie w branży, a tak naprawdę kompletnie nic takiego nie widać...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA