PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek transakcji inwestycyjnych osiągnął stan sprzed kryzysu - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 lut 2013 09:25

Polski rynek transakcji inwestycyjnych osiągnął stan sprzed kryzysu - raport

W 2012 roku wolumen transakcji inwestycyjnych wyniósł 2,7 mld EUR, osiągając poziom sprzed kryzysu (2007 r) - wynika z danych Colliers International. Polska utrzymała jednocześnie pozycję lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wolumenu transakcji, płynności oraz dostępności finansowania dłużnego dla najlepszych nieruchomości.

REKLAMA

- Znaczące pojedyncze transakcje takie jak Manufaktura czy Warsaw Financial Center podkreślają zaufanie jakim międzynarodowa społeczność inwestycyjna darzy polski rynek - uważają analitycy Colliers.

Całkowita wartość inwestycji w wysokości 2.7 mld EUR osiągnęła poziom z 2007r. i przekroczyła ubiegłoroczne wynik, głównie dzięki imponującemu IV kwartałowi 2012r., kiedy wartość zamkniętych transakcji wyniosła 1.6 mld EUR.

Głównie ze względu na skalę transakcji takich jak Złote Tarasy, Manufaktura i Renoma, wartość transakcji obiektami handlowymi stanowiła 45 proc. udziału w rynku, udział transakcji obiektami biurowymi ukształtował się na poziomie 34 proc. a magazynowymi na poziomie 17 proc. - ten ostatni sektor zanotował znaczący wzrost rocznego wolumeny w porównaniu do poprzednich dwóch lat.

Rynek odnotował ponad 40 transakcji instytucjonalnych o średniej wartości ok. 65 mln EUR oraz 8 transakcji powyżej 100 mln EUR.
Najbardziej znaczące transakcje w 2012 r. to nabycie Złotych Tarasach przez AXA Real Estate i CBRE Property Fund Central Europe LP dla za 475 mln EUR, nabycie Manufaktury przez Union Investment za 390 mln EUR, jak również Warsaw Financial Center za ok. 210 mln EUR przez joint venture Allianz Real Estate i Tristan Capital Partners.

Cykl transakcji wydłużył się i obecnie wynosi średnio 6-9 miesięcy od rozpoczęcia do zamknięcia transakcji, w zależności od struktury transakcji.
Aktywność w mniejszych miastach w 2012 r. (39 proc. całkowitej wartości inwestycji o wartości 1.07 mld EUR) była głównie napędzana transakcjami obiektami handlowymi i magazynowymi. Sprzedaż obiektów biurowych poza Warszawą została ograniczona do minimum, częściowo ze względu na ograniczoną dostępność produktu inwestycyjnego oraz fakt, że Warszawa jest głównym rynkiem generującym zainteresowanie najemców.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centrum Warszawy w 2012 r. kształtowały się w przedziale 6.25 proc.-6.50 proc., natomiast dla obszaru CBD-Fringe 6.75 proc. Stopy kapitalizacji dla Mokotowa odnotowały tendencję wzrostową z poziomu lekko poniżej 7 proc. w IV kwartale 2011 r. do ok. 7.5 proc.-7.75 proc. w II kwartale 2012 r. w wyniku nasycenia rynku i oraz perspektyw rynku najmu powierzchni biurowych. Niezależnie od powyższego w dzielnicy odnotowano dwie znaczące transakcje w 2012 r. tj. nabycie Platinium Business Park przez Allianz i Marynarska Business Park przez Heitman.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA