PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Potencjał przy torach. PKP chce zarabiać na nieruchomościach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 maj 2013 10:15

Potencjał przy torach. PKP chce zarabiać na nieruchomościach

Trwający od wielu lat proces restrukturyzacji i modernizacji Polskich Kolei Państwowych coraz bardziej wiąże się z rynkiem nieruchomości komercyjnych. Na ukończeniu są potężne projekty Galerii Katowickiej oraz Poznań City Center. Kolejne inwestycje są w trakcie realizacji. Na inwestorów czeka bank nieruchomości o wartości przekraczającej nawet 4 miliardy złotych.

REKLAMA

Nowe oblicze dużych miast

W tym momencie PKP, wspólnie z prywatnymi partnerami, realizuje dwie duże inwestycje nieruchomościowe - Poznań City Center w Poznaniu i Galerię Katowicką.

Poznań City Center to jedna z największych inwestycji komercyjnych w Polsce, nagrodzona m.in. statuetką Prime Property Prize Wielkopolska 2013 w kategorii najlepsza inwestycja komercyjna. Projekt warty 160 mln euro to nowy dworzec PKP, PKS i przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. Do tego obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa, powstające na terenie obecnego dworca i najbliższej okolicy jako Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny. Uroczyste otwarcie nowego dworca kolejowego miało miejsce w maju 2012 roku. Zakończenie budowy całości zaplanowano na drugą połowę 2013 roku.

Drugi potężny projekt komercyjny powstaje w Katowicach. Chodzi o tzw. Galerię Katowicką, której otwarcie planowane jest na wrzesień 2013 r. W kompleksie powstanie 53 000 mkw. powierzchni handlowej, a całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich obiektów wyniesie około 200 000 mkw. Ponadto pod galerią powstanie jeden z największych w Polsce podziemnych parkingów dla 1200 samochodów. Przedsięwzięcie połączone z budową dworca PKS i PKP realizowane jest od dwóch lat. Dworzec PKP wystartował w ubiegłym roku.

Mniejszy projekt wykorzystujący nieruchomość po dawnym dworcu PKP powstaje w Sopocie. Inwestycja wystartowała pod koniec kwietnia br. Do końca 2014 roku za około 100 mln złotych wybudowany zostanie nowy obiekt kolejowy wraz z nowoczesną infrastrukturą, w tym podziemnym parkingiem, hotelem oraz galerią handlową. Inwestycja będzie realizowana w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestorem jest Bałtycka Grupa Inwestycyjna. Projekt będzie współfinansowany z funduszy programu UE - Jessica.

Kolejne przedsięwzięcie tego typu powstanie w Bydgoszczy. Projekt o wartości 200 mln złotych także skorzysta ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W tym momencie Bydgoszcz Główna jest na etapie projektowym. Prace budowalne powinny rozpocząć się w 2014 roku. Generalny wykonawca inwestycji ma zostać wyłoniony w grudniu br.

  • zypol 2013-12-10 12:06:29
    Nic dziwnego, że firmy nastawiły się w tym roku na nieruchomości - skoro wszystko tam mocno potaniało, to czemu miało by być inaczej? Mowa głównie o halach Jartomu, choćby w okolicach Warszawy... Tylko czy na rynku jest teraz kapitał?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA