PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie miliard euro zainwestowano już w I kwartale br. na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 kwi 2014 17:22

Prawie miliard euro zainwestowano już w I kwartale br. na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Wartość transakcji sfinalizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I kw. 2014 r. wyniosła 939 mln euro, czyli o 47 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Największą transakcję - sprzedaż Rondo I za ok. 300 mln euro - zarejestrowano w segmencie biurowym - wynika z raportu JJL.

REKLAMA

- Według szacunków międzynarodowej firmy doradczej JLL, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I kw. 2014 r. wyniosła 939 mln euro. W analizowanym okresie inwestorzy byli najbardziej aktywni w sektorze biurowym, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży nieruchomości na łączną kwotę 552 mln euro, na segment handlowy przypadły transakcje o wartości 296 mln euro, a na magazynowy - ponad 91 mln euro.

Największą transakcją w I kw. br. we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych była sprzedaż przez BlackRock flagowego biurowca w Warszawie - Rondo I - do Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Należy również wspomnieć o zrealizowanej w analizowanym okresie transakcji sprzedaży stołecznego kompleksu biurowego Lipowy Office Park za 108 mln euro (sprzedający - CA IMMO, kupujący - WP Carey).

Sektor handlowy zdominowała transakcja sprzedaży przez Trigranit, Europa Capital oraz PKP centrum handlowego Poznań City Center na rzecz konsorcjum tworzonego przez fundusz Resolution i ECE Fund, za nieujawnioną kwotę. Ponadto, w analizowanym okresie Futureal kupił 50 proc. udziałów w gorzowskiej galerii handlowej Nova Park od Caelum Development, a First Property nabył Galerię Ostrowiec od USS.

Na rynku nieruchomości magazynowych zarejestrowano dwie transakcje, a w obydwu stroną kupującą była firma Hillwood, która przejęła od Standard Life Investments Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I oraz - od Invesco - Panattoni Park Bielsko-Biała.

- Polski rynek inwestycyjny utrzymuje bardzo dobre tempo rozwoju, a nieruchomości komercyjne cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Warto zauważyć, że wolumen umów kupna/sprzedaży na poziomie 939 mln euro w I kw. br. był o 47 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, w którym wartość transakcji zrealizowanych we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych sięgnęła 638 mln euro. Ogólne prognozy na nadchodzące miesiące są bardzo pozytywne. Biorąc pod uwagę zarówno toczące się rozmowy i aktywność inwestorów, jak i obiekty szukające kupców, spodziewamy się, że 2014 r. będzie równie dobry lub nawet lepszy niż 2013 r. - komentuje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA