PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PRCH zbadała wskaźnik pustostanów w centrach handlowych. Wyniki są optymistyczne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 sie 2011 11:46

PRCH zbadała wskaźnik pustostanów w centrach handlowych. Wyniki są optymistyczne

Najwięcej wolnej powierzchni w centrach handlowych w Polsce znajduje się w Radomiu, Trójmieście, Śląsku i Białymstoku. Najmniej w Kielcach i Toruniu. Najważniejszy w kraju rynek warszawski oferuje około 0,8 proc. powierzchni handlowej dostępnej od ręki - wynika z raportu Retail Research Forum, przygotowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych i podsumowującego sytuację na rynku w I półroczu 2011 roku.

REKLAMA

PRCH po raz pierwszy opublikowało wyniki badania polegającego na określeniu wskaźnika pustostanów w centrach handlowych w 15 najważniejszych aglomeracjach i miastach Polski o liczbie mieszkańców powyżej 200 000.

Z raportu wynika, że w Radomiu, Trójmieście, Śląsku i Białymstoku puste lokale można znaleźć zazwyczaj tylko w jednym lub dwóch obiektach, które są nadal komercjalizowane po niedawnym otwarciu, bądź też przygotowywane do ponownej komercjalizacji w najbliższej przyszłości.
Inaczej sytuacja kształtuje się jedynie na rynku śląskim (w konurbacji katowickiej), gdzie wyższy niż 5 proc. wskaźnik pustostanów zidentyfikowano w sześciu centrach handlowych, z których jedynie jedno jest obecnie komercjalizowane po raz pierwszy. „Główną przyczyną odmiennego zachowania się rynku śląskiego jest starzenie się oferty handlowej i rosnąca potrzeba uaktualnienia konceptów w znacznej części istniejących obiektów" - podają autorzy raportu.

Najmniej dostępnych powierzchni w nowoczesnych centrach handlowych spośród badanych rynków jest obecnie w Kielcach i Toruniu, gdzie puste są tylko pojedyncze lokale (w sumie jedynie 130 mkw. w Kielcach i 150 mkw. powierzchni najmu w Toruniu nie jest zajęta). Podobnie sytuacja wygląda w Lublinie i Szczecinie, gdzie wskaźnik pustostanów wynosi około 0,5 proc., a powierzchni wolne sumują się odpowiednio do 970 i 990 mkw.

PRCH podaje, że przeważająca większość z badanych w pierwszej połowie 2011 roku rynków charakteryzowała się niskim poziomem pustostanów. Najważniejszy w kraju rynek warszawski oferował około 0,8 proc. powierzchni handlowej dostępnej od ręki, co przedkłada się na jedynie 10,700 mkw. wolnej powierzchni handlowej w stolicy. Równocześnie większość śródmiejskich projektów Warszawy nie posiada żadnych lub prawie żadnych pustych lokali handlowych. Na przykład typowy najemca modowy szukający 300 - 500 mkw. lokalu w centrum handlowym znajdującym się w centralnych dzielnicach Warszawy nie znajdzie ani jednej takiej wielkości powierzchni dostępnej od zaraz.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA