PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowej podaży nowej powierzchni biurowej towarzyszy ożywiony popyt

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 lis 2015 15:47

Rekordowej podaży nowej powierzchni biurowej towarzyszy ożywiony popyt Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank

Trzeci kwartał 2015 roku był na warszawskim rynku biurowym kolejnym okresem wysokiej aktywności najemców. Od początku roku podpisano umowy najmu około 600 tys. mkw. i osiągnięto wynik niemal porównywalny z całym 2014 rokiem. Nadal zauważalne były procesy relokacji najemców, zarówno w ramach obszarów koncentracji, jak i pomiędzy poszczególnymi rejonami.

REKLAMA

Warszawski rynek biurowy w III kw. 2015 roku

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, warszawski rynek biurowy w III kwartale 2015 roku przyniósł spadek wskaźnika pustostanów, który powrócił do poziomu z połowy 2014 roku. Odwrócenie trendu wzrostowego może jednak okazać się tymczasowe. Do końca 2015 roku jest planowane do oddania ponad 100 tys. mkw. biur, z których 60 proc. nadal jest dostępne.

Znaczny stopień zaawansowania prac budowlanych nie gwarantuje już wysokiego poziomu pre-letów, co potwierdza obecna struktura pustostanów. Ponad 20 proc. dostępnej powierzchni (około 130 tys. mkw.) zlokalizowane jest w nowych inwestycjach z 2014 i 2015 roku. Jednak największy wolumen biur (ponad 180 tys. mkw.) dostępny jest w budynkach starszych, zrealizowanych do 2000 roku - mówi Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank.

Obserwując wysoką dostępność biur w Warszawie, deweloperzy rozpoczęli budowę tylko 60 tys. mkw. biur, tj. zaledwie 25 proc. wolumenu rozpoczętego w analogicznym okresie 2014 roku. Można oczekiwać, że konsekwencją tego będzie relatywnie nieduża roczna podaż w 2017 roku.

Rynek biurowy w miastach regionalnych w III kw. 2015 roku

Rynek biurowy w miastach regionalnych nie zwalnia tempa rozwoju. Na koniec III kwartału 2015 roku ilość powierzchni w budowie osiągnęła nienotowany dotąd poziom ponad 580 tys. mkw.  a według naszych prognoz nowa podaż w całym 2015 roku po raz pierwszy w historii przekroczy 300 tys. mkw. Nie słabnie także aktywność najemców, co potwierdza wolumen zawartych umów najmu, który po trzech kwartałach 2015 roku niemal dorównał średniemu rocznemu wolumenowi z czterech ostatnich lat, co pozwala oczekiwać rekordowego wyniku na koniec roku. Co ważne, największe umowy nie pozostają domeną wyłącznie Krakowa i Wrocławia, ale wzrost aktywności najemców obserwowany jest również na pozostałych głównych rynkach regionalnych: w Trójmieście, Poznaniu, Katowicach i Łodzi. W efekcie wysokiej dynamiki zarówno po stronie podaży, jak i popytu współczynnik pustostanów i czynsze pozostają na relatywnie stabilnym poziomie, a w nadchodzących miesiącach spodziewamy się utrzymania tego trendu - mówi Agata Holak, Konsultant, Dział Badań Rynku, Knight Frank.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA