PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowy popyt na biura w Warszawie

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 lip 2015 16:54

Rekordowy popyt na biura w Warszawie Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Rynki regionalne nadal są w świetnej formie – w I półroczu zanotowały historycznie najwyższe zapotrzebowanie na biura. Ok. 1,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni powstaje obecnie w całym kraju.

REKLAMA

Międzynarodowa firma doradcza JLL podsumowała sytuację na polskim rynku biurowym na koniec I półrocza 2015 r. i opracowała prognozy rozwoju sektora na nadchodzące miesiące.

- I półrocze to był intensywny czas na rynku biurowym w Polsce. Do końca czerwca popyt brutto w całym kraju sięgnął 690 tys. mkw., a główne rynki poza Warszawą odnotowały rekord zapotrzebowania na biura – 298,6 tys. mkw. w I połowie roku. Również Warszawa rejestruje duże zainteresowanie najemców, a II kw. okazał się rekordowym pod względem popytu w stolicy. Deweloperzy także nie tracili tempa. W I półroczu rynek wzbogacił się o ok. 345 tys. nowej podaży, z czego na Warszawę przypadło prawie 147 tys. mkw., na Poznań – 50,7 tys. mkw., a na Wrocław – 43,9 tys. mkw. Obecnie, w całej Polsce powstaje ok. 1,4 mln mkw. biur - mówi Tomasz Czuba, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL.

Popyt – rekordowy II kwartał na stołecznym rynku biurowym

Łącznie w I półroczu na stołecznym rynku biurowym podpisano umowy najmu na 390,2 tys. mkw., z czego aż 221,1 tys. mkw. przypadło na historycznie rekordowy II kw.

-- Co ciekawe, wolumen wynajętej powierzchni w II kw. w dzielnicy Obrzeża Centrum zrównał się z tym z Mokotowa - do tej pory najchętniej wybieranego przez najemców. Na dzielnice centralne przypadło 36 proc. popytu, co potwierdza chwilowe przesunięcie środka ciężkości w stronę Obrzeży Centrum, a w szczególności okolic Ronda Daszyńskiego - dodaje Tomasz Czuba.

W I poł. 2015 r. nowe umowy stanowiły prawie 255 tys. mkw., dalsze 29,7 tys. mkw. to ekspansje. Popyt netto wyniósł 73 proc. całkowitego wolumenu umów. Zdaniem JLL, aktywność najemców utrzyma się na wysokim poziomie w kolejnych kwartałach 2015 r., a także w 2016 r.

W I poł. roku na głównych rynkach poza Warszawą[1] odnotowano rekordowy popyt na poziomie 298,6 tys. mkw., z czego ok. 35 proc. przypadło na Kraków. Ożywienie zarejestrowano w Poznaniu, w którym popyt już teraz przewyższa wolumeny odnotowane w całym 2014 r. w tym mieście. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu pozostaje strategicznym najemcą na rynkach regionalnych.

  • PaulCh 2015-08-18 13:35:12
    Myslę, że ta popularnośc Warszawy związana jest m.in z metrem, polepszyła się znacząco kompunikacja, Te zmiany widać na Woli i ostatnio coraz lepiej na mojej Pradze. Kiedyś by się wydawała nieatrakcyjna, a dziś pełno jest inwestycji. Kierunek wyznacza najbardziej zaawansowany w pracach Koneser. A jesli ktoś się zastanawia czy to wypali, to dowodem jest chyba Google, które otwiera biuro wlaśnie w Koneserze, na Zabkowskiej, na Pradze. Metro zmienia dużo

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA