PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowy popyt na magazyny w Polsce. W roku 2011 wynajęto 1,9 mln mkw.

  • Autor: Propertynew.pl
  • 22 lut 2012 15:56

Rekordowy popyt na magazyny w Polsce. W roku 2011 wynajęto 1,9 mln mkw.

Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową w Europie Środkowej nadal wzrasta pomimo niestabilnej sytuacji światowej gospodarki. Największy udział w wolumenie najmu odnotowano w Polsce, na którą przypadło prawie 60 proc. powierzchni wynajętej w Europie Środkowej w 2011 r.

REKLAMA

W porównaniu z okresem boomu na rynku magazynowym w Europie Środkowej w 2008 r., gdy podpisano umowy najmu na prawie 2,8 mln mkw., w ubiegłym roku wolumen wynajętej powierzchni osiągnął rekordowy poziom ponad 3,2 mln mkw.

- W 2011 r. w Polsce zarówno podaż, jak i popyt były wyższe niż w 2010 r. Popyt wyniósł 1,9 mln mkw., co oznacza wzrost o 34 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - powiedział Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

- Wzrost popytu na wysokiej jakości powierzchnie logistyczno-produkcyjne w Europie Środkowej wynika z zaufania firm do tego rynku (...). Do mocnych stron Europy Środkowej należy zaliczyć stosunkowo tanią siłę roboczą, bliskość stabilnych rynków zachodnioeuropejskich oraz potencjał dalszego wzrostu rynków konsumenckich w tym regionie - powiedział Ferdinand Hlobil, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield.

Pod koniec 2011 r. wskaźnik pustostanów zmniejszył się w regionie Europy Środkowej do nieznacznie powyżej 10 proc., co świadczy o zrównoważeniu podaży i popytu.

- W bieżącym roku oczekujemy dalszego umiarkowanego ożywienia na rynku nowych inwestycji budowlanych, do czego przyczyni się przede wszystkim niski wskaźnik pustostanów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Po stronie popytowej sieci handlowe będą prawdopodobnie dążyć do dalszego zwiększania efektywności zajmowanej powierzchni magazynowej w celu zapewnienia dostaw do sklepów. Ponadto może wzrosnąć popyt na powierzchnie produkcyjne dzięki powiązanym z gospodarką niemiecką firmom z branży motoryzacyjnej. Tegoroczne wyniki rynków Europy Środkowej będą zbliżone do odnotowanych w ubiegłym roku - powiedział Ferdinand Hlobil.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • ridga 2013-08-06 11:58:19
    Zobaczcie to - hale.jartom.com/nieruchomosci/Panattoni-Park-Lodz-East-Lodz-2517bhhw Teraz stoją takie oferty i ponownie popyt robi się rekordowy. Uważam, że w ciągu kilku miesięcy ceny wystrzelą w górę. Pytanie - do jakiego poziomu?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA