PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rok 2012 był dobrym okresem dla rynku biurowego w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2012 13:36

Rok 2012 był dobrym okresem dla rynku biurowego w Polsce

Rynek biurowy odczuwa wzrost popytu i wysyp nowych projektów, natomiast na rynku magazynowym przy wyższej dynamice najmu i niewielkiej liczbie nowych obiektów spada wskaźnik niewynajętych powierzchni - uważają eksperci CBRE.

REKLAMA

W pierwszych trzech kwartałach 2012 r. w Warszawie wynajęto 455 tys. mkw. powierzchni biurowej i wszystko wskazuje na to, iż w całym 2012 r. wynajęte zostanie więcej biur, niż w rekordowym 2011 r., gdy w całej stolicy najemców znalazło w sumie 573 tys. mkw.

- W wielu polskich aglomeracjach, takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, ilość powierzchni wynajętej w trakcie pierwszych trzech kwartałów 2012 r. przekroczyła wynik osiągnięty w całym 2011 r. Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych BPO, w którym pracuje w Polsce już ponad 100 tys. osób, a największymi ośrodkami BPO są w naszym kraju Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź. To właśnie rozwój sektora BPO w znacznym stopniu stoi za rosnącym popytem na powierzchnie biurowe - mówi Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

W ciągu najbliższych dwóch lat dostarczone zostanie zdecydowanie więcej powierzchni niż rynek jest w stanie wchłonąć w krótkim horyzoncie czasowym. W całej Polsce nowa podaż powierzchni biurowej w tym roku wyniesie około 600 tys. mkw. Jak wynika z danych CBRE w budowie w Warszawie jest prawie 700 tys. mkw., natomiast w 8 największych miastach regionalnych łącznie 510 tys. mkw., co przekłada się na odpowiednio 19 proc. oraz 21proc. istniejących zasobów.

Biorąc pod uwagę powierzchnię niewynajętą i w budowie, spośród aglomeracji regionalnych najłatwiej obecnie wynająć biura w Łodzi, Trójmieście i Wrocławiu. Jak uważają eksperci CBRE pomimo zwiększania zatrudnienia w sektorze BPO, duża ilość budowanej powierzchni biurowej na zasadach spekulacyjnych spowoduje w perspektywie dwóch lat wzrost współczynnika pustostanów.

W Warszawie pierwsze nowoczesne budynki, zrealizowane na początku lat dziewięćdziesiątych, w wielu przypadkach są obecnie modernizowane, bądź nawet wyburzane, by ustąpić miejsca nowym inwestycjom. W dłuższym okresie na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, taki jak metro, nowe mosty oraz trasy szybkiego ruchu. Zdaniem ekspertów CBRE w dłuższym horyzoncie czasowym należy spodziewać się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany, czy też Praga.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA