PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosja jednym z dominujących rynków handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lis 2012 14:38

Rosja jednym z dominujących rynków handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej - raport

O dominacji rynku rosyjskiego świadczą m.in. wysokość stawek czynszów, stabilność stóp zwrotu oraz wysokie zainteresowanie zachodnich marek wejściem do tego kraju. Co więcej, marki rosyjskie planują zagraniczną ekspansję - wynika z raportu agencji Colliers.

REKLAMA

Rynek handlowy Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje obecnie opóźnienia z dostarczaniem nowych powierzchni. Wynika to z niskiej konsumpcji oraz spowolnienia w sektorze handlowym - wynika z raportu Colliers. Ilość nowych obiektów w fazie budowy spadła od połowy 2012 do poziomu poniżej 2 milionów mkw., jednak zrealizowane inwestycje powiększą powierzchnię najmu o dodatkowe 13 proc.

Najwyższe stawki czynszu w przeliczeniu na euro notuje się na rynku rosyjskim, gdzie osiągają poziom nawet 510 euro/mkw./miesiąc w Moskwie oraz 258 euro/mkw./miesiąc w Sankt Petersburgu. Natomiast najniższe czynsze obowiązują w takich miastach jak Sofia (38 euro/mkw./miesiąc), Bratysława (40 euro/mkw./miesiąc) czy Zagrzeb (42 euro/mkw./miesiąc).

- Rynek rosyjski jest niewątpliwie jednym z dominujących w Europie. Moskwa, Sankt Petersburg oraz inne miasta regionalne stwarzają nowe możliwości rozwoju dla zachodnich marek. O sile rynku świadczą również ekspansje marek rosyjskich w krajach Europy Zachodniej - mówi Sean Briggs, Managing Director w Retail Agency, Eastern Europe.

W trzecim kwartle tego roku zawarto tylko trzy duże transakcje na rynku inwestycji handlowych. CO ciekawe, dwie z nich zostały zrealizowane na terenie Czech. Stopy zwrotu utrzymywały się na stabilnym poziomie. Jedynie w Warszawie zanotowano spadek do 6 proc. dla najlepszych centrów handlowych oraz 7 proc. dla najlepszych ulic handlowych.

Pomimo, że projekty będące w fazie budowy zanotowały spadek o 225 750 mkw. w porównaniu z II kwartałem, można twierdzić, że 1 994 000 mkw. powierzchni w budowie to wciąż dużo - uważają analitycy Collirs.

Moskwa ora Kijów wiodą prym pod względem ilości nowej powierzchni i dostarczą na rynek odpowiednio 1 034 850 mkw. oraz 354 000 mkw. Następna w rankingu jest Sofia z 207 000 mkw. w budowie. Wymienione rynki stanowią 85 proc. wszystkich projektów będących w fazie budowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA