PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla centrów danych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 maj 2013 15:39

Rośnie atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla centrów danych - raport

Z raportu opracowanego przez międzynarodowe firmy doradcze Cushman & Wakefield, hurleypalmerflatt oraz Source8 wynika, że Wielka Brytania drugi rok z rzędu została uznana za najbezpieczniejszą lokalizację w Europie na centrum danych. Polska uplasowała się na 17. pozycji na świecie i 10. w Europie dzięki niskim podatkom od przedsiębiorstw i kosztom pracy oraz znikomemu ryzyku klęsk żywiołowych.

REKLAMA

Indeks ryzyka centrów danych DCRI 2013 (Data Centre Risk Index) uwzględnia różne rodzaje ryzyka, które mogą wpływać na funkcjonowanie centrum danych na 30 najważniejszych rynkach świata.

W tegorocznym rankingu Wielka Brytania ponownie znalazła się na drugiej pozycji, tuż za Stanami Zjednoczonymi, ale na pierwszym miejscu wśród państw europejskich. Jej sukces i przewaga nad innymi lokalizacjami w Europie wynika z faktu, że oferuje wysoką przepustowość Internetu i korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednak kraje nordyckie stają się coraz atrakcyjniejszymi lokalizacjami na centra danych, głównie ze względu na dostęp do energii hydroelektrycznej oraz stosunkowo niskie koszty jednostkowe energii, toteż zdominowały pierwszą dziesiątkę globalnego zestawienia w tym roku. Szwecja awansowała z ósmego miejsca w ubiegłym roku na trzecie pod względem bezpieczeństwa ulokowania centrum danych, a wysokie lokaty przypadły w udziale także Islandii (7. miejsce), Norwegii (8) i Finlandii (9). W pierwszej dziesiątce globalnego rankingu znalazły się jeszcze Niemcy na czwartej pozycji.

Przy ocenie skali ryzyka autorzy raportu uwzględnili czynniki takie jak koszty energii i pracy, łączność internetowa, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej i prawdopodobieństwo wystąpienia klęsk żywiołowych lub niestabilności politycznej.

Na pierwszym miejscu rankingu są nadal Stany Zjednoczone, które cechuje najmniejsze na świecie ryzyko związane z wybudowaniem i prowadzeniem centrum danych. Kraj ten otrzymał najwyższe noty w najważniejszych kategoriach takich jak koszt energii, przepustowość internetowa i łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Kanada utrzymała piątą pozycję w zestawieniu, natomiast Hongkong awansował z siódmego na szóste miejsce jako najbezpieczniejsza lokalizacja na centrum danych w Azji.

- Wielka Brytania jest nadal najbezpieczniejszą lokalizacją na centrum danych w regionie EMEA obejmującym Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Ponadto cieszy się pozycją wiodącego centrum światowej gospodarki. Z tego względu obserwujemy dość duży poziom aktywności w sektorze centrów danych na Wyspach Brytyjskich. Kraje nordyckie mogą zwiększyć swój udział w rynku centrów danych, ale niezbędne są w tym celu dalsze inwestycje w łączność międzynarodową. W przeciwnym razie większość centrów danych w regionie EMEA będzie powstawać w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii - powiedział Keith Inglis, partner w dziale usług doradczych dla centrów danych w regionie EMEA międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

W tegorocznym rankingu największy awans odnotowały Szwecja i Polska - o pięć miejsc. Polska uplasowała się na 17. pozycji na świecie i 10. w Europie dzięki niskim podatkom od przedsiębiorstw i kosztom pracy oraz znikomemu ryzyku klęsk żywiołowych. Jednak najważniejszym czynnikiem sukcesu Polski w tabeli był stosunkowo niewielki wzrost cen energii. Warunki te, wraz z przenoszeniem przez szereg dużych firm funkcji zaplecza administracyjnego do Polski, mogą dodatkowo zwiększyć atrakcyjność tego rynku w perspektywie średniookresowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA