PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie znaczenie Trójmiasta jako centrum usług dla biznesu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 maj 2012 16:37

Liczba miejsc pracy w branży nowoczesnych usług dla biznesu przekroczy 100 tysięcy do końca 2012 r. 40 proc. zasobów biurowych w Krakowie i Łodzi zajmują firmy reprezentujące ten sektor - wynika z nowego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce.

REKLAMA

Nadal w ścisłej czołówce globalnych firm z sektora pozostaje tzw. „złota trójka", czyli Warszawa, Kraków i Wrocław. To te miasta generują największą liczbę etatów. Krakowskie centra usług zatrudniają łącznie ok. 20 tysięcy pracowników (23 proc.), a warszawskie (17 proc.) i wrocławskie (15 proc.) - po 10 tysięcy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy swoją pozycję na lokalnym rynku wzmocniły Trójmiasto i Poznań. W Poznaniu w 2011 r. zainwestowały takie koncerny jak McKinsey & Company czy Samsung. Z kolei w Trójmieście, które na początku tego roku zostało okrzyknięte „wschodzącą gwiazdą outsourcingu" pojawiły koncerny jak Bayer, OIE Support czy Metsa Group.

W siedmiu największych aglomeracjach tj. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Metropolii Śląskiej, Trójmieście i Poznaniu ulokowanych jest ponad 80 proc. wszystkich centrów usług w Polsce. Wynika to przede wszystkim z mocnych ośrodków akademickich w tych miastach oraz szerokiej dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej, która różni się jednak pomiędzy poszczególnymi ośrodkami miejskimi.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu odgrywa strategiczną rolę w rozwoju rynku nieruchomości biurowych w Polsce, w szczególności poza stolicą, która z racji swojej funkcji jest zdecydowanie bardziej zdywersyfikowana. Jones Lang LaSalle szacuje, iż branża outsourcingowa zajmuje łącznie 800 tysięcy mkw. w Polsce, najwięcej wśród nowoczesnych zasobów w Krakowie i Łodzi (40 proc.), dalej we Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście i Poznaniu.

- Rynek nieruchomości biurowych w Polsce jest coraz lepiej dostosowany do wymagań lokalizacyjnych, funkcjonalnych i technicznych sektora nowoczesnych usług biznesowych. Baza potencjalnych, ciekawych lokalizacji dla sektora poszerza się o mniejsze ośrodki miejskie. Aktualnie w budowie znajduje się aż 1 mln mkw. nowoczesnych biur, najwięcej w stolicy. Wśród innych miast wyróżniają się w tym względzie Wrocław i Trójmiasto. Niewielkie presje wzrostowe na stawki czynszowe obserwowane są w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu - powiedziała Anna Kot, dyrektor działu agencji biurowej i reprezentacji najemców, Jones Lang LaSalle.

Dostępność powierzchni biurowej spełniającej wymogi sektora outsourcingu różni się pomiędzy poszczególnymi ośrodkami miejskimi w Polsce, odzwierciedlając różnice w wielkości zasobów w trakcie budowy oraz natychmiastowej dostępności wolnych lokali na wynajem. Współczynnik powierzchni niewynajętych jest zróżnicowany i aktualnie waha się od nieco ponad 4 proc. we Wrocławiu do powyżej 17 proc. w Łodzi.

W ostatnim roku Polska umocniła swoją markę w Europie i na świecie jako miejsce pod inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Została dostrzeżona nie tylko przez przedstawicieli globalnych korporacji i organizacji branżowych, ale i międzynarodowe grupy analityczne. W 2011 r. grupa Everest uznała Polskę za najbardziej dojrzałą lokalizację offshoringową w Europie i jedną z pięciu czołowych na świecie. Hackett Group zidentyfikował Polskę jako jeden z krajów najczęściej wskazywanych przez inwestorów zagranicznych pod projekty offshoringowe, a Tholons zaklasyfikował Kraków na 11. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych aglomeracji outsourcingowych na świecie. Silną pozycję Polski potwierdzają także analizy ABSL, z których wynika, że centra usług biznesowych w Polsce generują niemal 40 proc. z ogólnej puli etatów w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE).

- W branży nowoczesnych usług biznesowych w kraju pracuje dziś ponad 85 tys. specjalistów, czyli o 50 proc. więcej niż w 2009 r., przy czym liczba miejsc pracy w tej branży w Polsce przekroczy 100 tysięcy do końca br. Polska notuje wysoki wzrost w tym zakresie i, co ważne, coraz bardziej zaawansowane operacje i procesy są przenoszone do naszego kraju, który efektywnie konkuruje już o projekty outsourcingowe z takimi potęgami jak Indie czy Chiny i jest już w pierwszej piątce najważniejszych lokalizacji na globalnej mapie usług - powiedział Jacek Levernes, prezes ABSL, członek zarządu HP Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), Wiceprezes Global Business Services EMEA.

- Sektor usług jest najpopularniejszym wśród projektów prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Na liście 149 inwestorów obsługiwanych obecnie przez Agencję, 30 działa w obszarze BPO. Mogą oni utworzyć ponad 7,7 tysiąca miejsc pracy - dodał Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

Hewlett-Packard, IBM, Infosys, Capgemini, Google, Nokia, Motorola, Shell, General Electric, Xerox, Jones Lang LaSalle czy IKEA to tylko kilka przykładów jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek obecnych w naszym kraju.

Pracodawcy to przede wszystkim centra outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO) i informatycznych (ITO), które odpowiadają za 45 proc. ogólnego zatrudnienia w branży, centra usług wspólnych (Shared Service Centers, SSC) - 35 proc. oraz ośrodki badawczo-rozwojowe (R&D) - 20 proc. W tutejsze centra usług inwestują przedsiębiorstwa z 24 państw, głównie z Unii Europejskiej (m.in. Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii) oraz USA. Zatrudniają przede wszystkim specjalistów z wyższym wykształceniem oraz studentów, posługujących się biegle językiem angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim, a także innymi, mniej popularnymi językami obcymi (m.in. duńskim, szwedzkim, norweskim, holenderskim, czarnogórskim, suahili, mołdawskim). Dziś centra usług obsługują procesy biznesowe łącznie w 34 językach obcych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA