PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek inwestycyjny zwolnił, ale polskie nieruchomości wciąż w europejskiej czołówce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 maj 2012 10:39

Z ostatnich badań firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie w I kwartale bieżącego roku zmniejszyła się do najniższego poziomu od I kwartału 2010 roku. Wyniosła 25,3 mld euro, czyli o 31 proc. mniej w porównaniu z IV kw. 2011 roku. Największym zainteresowaniem inwestorów na początku roku cieszyły się takie kraje, jak: Norwegia, Szwajcaria i Polska.

REKLAMA

- Mniejszy wolumen obrotów w pierwszym kwartale nie jest niczym niezwykłym. Od 2006 r. wartość inwestycji w pierwszych trzech miesiącach roku była niższa średnio o prawie 16 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem. Jednak obecnie jest to nie tylko typowe sezonowe spowolnienie aktywności - wartość inwestycji zmniejszyła się także w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w którym i tak nie była zbyt wysoka. W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano na rynkach wzrost liczby nowych inwestorów, przy czym większą aktywność wykazywały podmioty zagraniczne niż krajowe. Jednak niewystarczająca podaż aktywów, trudności z pozyskiwaniem finansowania oraz spadek optymizmu powodują większe od oczekiwań spowolnienie aktywności inwestycyjnej od początku roku - mówi Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) firmy Cushman & Wakefield.

W centrum uwagi znajduje się sektor bankowy, który z jednej strony obiecuje inwestorom wzrost podaży w miarę obniżania wskaźnika zadłużenia i zwiększania sprzedaży aktywów, a z drugiej strony praktycznie wstrzymał udzielanie nowych kredytów.

- Dokładność ma kluczowe znaczenie w analizie wszystkich opcji inwestycyjnych, w tym oferowanych kredytów i sprzedawanych przez banki aktywów. Należy trafnie dostosować warunki finansowania i cenę do specyfiki nieruchomości - dodał Michael Rhydderch.

Spowolnienie aktywności inwestycyjnej najdotkliwiej odczuł sektor nieruchomości handlowych, którego udział w rynku zmniejszył się do zaledwie 22 proc. w porównaniu ze średnim poziomem 32 proc. w 2011 r. Natomiast udział nieruchomości biurowych w wolumenie obrotów wzrósł z poziomu 45 proc. w 2011 r. do 53 proc. Na sektor magazynowy przypadło 8,3 proc. wszystkich inwestycji (8,9 proc. w 2011 r.).

Poziom popytu i aktywności inwestycyjnej w Europie był bardzo zróżnicowany, przy czym najwyższy odnotowano w krajach skandynawskich, Beneluksu i niektórych państwach Europy Wschodniej. Największym zainteresowaniem inwestorów w pierwszym kwartale cieszyły się kraje takie, jak Norwegia, Szwajcaria i Polska - także w porównaniu z ostatnim kwartałem 2011 r. Natomiast wzrost inwestycji w Hiszpanii, Szwecji i Finlandii nie był tak silny, jak w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, ale był wyższy niż pierwszym kwartale 2011 r.

  • wasyl 2012-05-18 13:05:51
    W Polsce wciąż realizowane są inwestycje, czyli wnioskuję, że transakcje są zawierane. Zresztą - wystarczy zobaczyć jak znikają kolejne magazynu na stronach Jartomu - liczba zawieranych transakcji jest imponująca.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA