PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych ma się coraz lepiej. Wszystkie sektory notują wzrosty

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lip 2011 13:38

Rynek nieruchomości komercyjnych ma się coraz lepiej. Wszystkie sektory notują wzrosty

Rośnie popyt i podaż we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych. Wzrosła również wartość transakcji inwestycyjnych. W pierwszym półroczu br. na polskim rynku ulokowano 1,1 mld euro, w całym 2011 roku inwestycje osiągną poziom 2,5 miliarda euro - wynika z raportu Property Times Poland Q2 2011 przygotowanego przez firmę DTZ.

REKLAMA

Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej osiągnęła poziom 10,5 mln mkw. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku powstały obiekty o łącznej powierzchni 290 tys. mkw. Sektor ten notuje wzrosty zarówno w przypadku podaży, jak i popytu na nowe powierzchnie. DTZ szacuje, że w całym 2011 roku do użytku zostanie oddanych ponad 500 tys. mkw. (GLA) powierzchni handlowych.

- Ważnym trendem, który obserwujemy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jest wzrost zainteresowania deweloperów i włascicieli centrów handlowych procesami rozbudowy oraz repozycjonowana starszych obiektów handlowych w celu podniesienia ich wartości oraz zwiększenia przepływów pieniężnych przez nie generowanych - mówi Anna Staniszewska, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.

Warszawski rynek nieruchomości biurowych w ciągu pierwszego półrocza powiększył się o 28 tys. mkw. nowej powierzchni i osiągnął poziom 3,5 mln mkw. W związku z malejącą liczbą pustostanów i wzrastającym popytem wzrosły stawki czynszu (o 1-2 euro miesięcznie) do poziomu 24-26 euro za m kw. w najlepszych lokalizacjach. W budynkach zlokalizowanych poza ścisłym centrum stawki nie zmieniły się i wynoszą od 14-16 euro za mkw.

- Przewidujemy, że na przestrzeni kolejnych 12 - 18 miesięcy ceny nie zmienią się. Wzrosnąć mogą jedynie stawki za wynajem powierzchni w Centralnym Obszarze Biznesu o ok. 0.5-1 euro - mówi Anna Staniszewska.

Najmniejszą dynamikę pod względem wzrostu podaży zaobserwowano na rynku powierzchni magazynowych. Wybudowano jedynie niecałe 100 tys. mkw. nowej powierzchni. Deweloperzy koncentrują się na projektach typu built-to-suit. Zauważalny jest jednak znaczący wzrost popytu w tym sektorze: w ciągu pierwszego półrocza wynajęto 800 tys. mkw. powierzchni (renegocjacje umów i wynajem nowej powierzchni), co w obliczu utrzymujących się przez ostatnie miesiące wysokich poziomów pustostanów, pozytywnie wpłynie na relację między podażą a popytem.

W trendzie wzrostowym znajduje się rownież rynek inwestycyjny. W ciągu pierwszych 6 miesięcy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych ulokowano 1,1 miliarda euro, co stanowi blisko 60 proc. wszystkich transakcji zamkniętych w 2010 roku. Wzrosła również średnia wartość transakcji z 40 do 60 milionów euro. DTZ przewiduje, że wartość transakcji w całym 2011 roku osiągnie poziom 2,5 miliarda euro. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się najlepsze nieruchomości z sektorów handlowego i biurowego. Tylko 10 proc. wszystkich transakcji dotyczyło sektora powierzchni magazynowych.

Czytaj cały raport

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Satelite 2011-07-31 00:13:33
    Rynek nieruchomości może ma się lepiej :D Gorzej z nami czyli najemcami :D . Praktycznie po wakacjach możemy się spodziewać gwałtownego wzrostu cen co nie jest najfajniejsze. Pisało o tym też w raporcie Jartomu, zresztą jest to też dobra firma do wynajmu magazynów. Polecam wszystkim inwestorom jeszcze póki jest dość tanio wejść na oferty.biz.pl i wynająć magazyn, niż potem płakać że jest drogo :)


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA