PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych z perspektywami na przyszłość

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 lut 2014 15:46

Rynek nieruchomości komercyjnych z perspektywami na przyszłość

W 2013 roku rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwijał się bardzo dynamicznie, co było odzwierciedlone zarówno silną aktywnością najemców, jak również dużą liczbą realizowanych inwestycji - pokazuje najnowszego raportu DTZ - Property Times. Pozytywna sytuacja na rynku nieruchomości wynikała w dużej mierze z dobrych perspektyw dla polskiej gospodarki - w 2013 roku tempo wzrostu PKB przyspieszało systematycznie z kwartału na kwartał, a w 2014 i 2015 oczekuje się kontynuacji poprawy koniunktury.

REKLAMA

Ilość nowej powierzchni biurowej dostarczonej na warszawski rynek w 2013 wyniosła blisko 300 000 mkw., co jest najwyższą wartością odnotowaną począwszy od 2000 roku. Najwięcej projektów biurowych powstało w strefie Południa Górnego (głównie w rejonie Służewca Przemysłowego) oraz Południowego Zachodu (okolice Al. Jerozolimskich), co umocniło pozycję tych obszarów, jako największych poza centralnych dzielnic biznesowych.

W 2013 aż 630 000 mkw. powierzchni biurowej było przedmiotem transakcji najmu, co jest rekordową wartością na rynku warszawskim. Podobnie jak w ciągu kilku poprzednich lat, również w 2013 r. renegocjacje/odnowienia umów najmu stanowiły aż 30 proc. wszystkich transakcji (ok. 180 000 mkw.), natomiast wartość nowych umów (łącznie z umowami przednajmu) wyniosła 450 000 mkw. i była wyższa o ponad 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ze względu na silną podaż, wskaźnik pustostanów wzrastał przez cały 2013 r. i pod koniec roku osiągnął wartość 11,8 proc. (wzrost o blisko 3 pkt. proc. w porównaniu do 2012 roku).

Rynek powierzchni handlowych w Polsce już od kilku lat rozwija się dynamicznie, zarówno w największych aglomeracjach, jak i mniejszych miastach. W 2013 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymały projekty o łącznej powierzchni handlowej ponad 690 000 mkw. (wzrost o 28proc. w porównaniu do 2012r.), a całkowite zasoby przekroczyły 12,2 mln mkw.

Ok. 70 proc. nowej powierzchni dostarczonej na rynek w ubiegłym roku znajduje się w głównych aglomeracjach, co jest konsekwencją ukończenia kilku dużych projektów o pow. ponad 40 000 mkw. tj.: Galerii Bronowice w Krakowie, Poznań City Center, Centrum Riviera w Gdyni, Galerii Katowickiej oraz kompleksu handlowego Europa Centralna w Gliwicach. W 2013 ponad 50 marek rozpoczęło swoją działalność w Polsce, co świadczy o niesłabnącej atrakcyjności i potencjale naszego rynku. Stabilna pozycja głównych aglomeracji jest również odzwierciedlona w niskich stopach pustostanów, które już od kilku lat nie przekraczają 5 proc. Najwyższe stawki czynszów w centrach handlowych ustabilizowały się na poziomie 100 euro za mkw. za miesiąc w Warszawie oraz 43-50 euro za mkw. za miesiąc w miastach regionalnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA