PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek nieruchomości magazynowych czeka na ożywienie - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 lut 2013 11:57

Rynek nieruchomości magazynowych czeka na ożywienie - raport

Z opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield corocznego badania rynku powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynika, że rynek nieruchomości magazynowych w tym regionie osiągnął stan równowagi. Wskaźnik dostępnej powierzchni utrzymuje się od dwóch lat na poziomie 10,5 proc., a nowa podaż w ubiegłym roku wyniosła 740 000 mkw., przy czym najwięcej nowych inwestycji realizowanych jest w Polsce.

REKLAMA

- Potencjał rynku w zakresie nowych inwestycji w Europie Środkowej szacuje się na 500 000 do 1 miliona mkw. rocznie. Taka ilość powierzchni w nowoczesnych halach logistycznych i produkcyjnych powinna powstawać co roku. Dopiero wówczas w naturalny sposób zachodziłby przyrost oferowanej powierzchni, a firmy wchodzące na rynki lub planujące ekspansję miałyby możliwość wyboru obiektów do wynajęcia - powiedział Ferdinand Hlobil, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

W 2012 r. najwięcej nowych obiektów magazynowych wybudowano w Polsce (514 000 mkw.) oraz w Czechach (106 000 mkw.) i na Słowacji (82 000 mkw.). Natomiast w Rumunii i na Węgrzech wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku wyniósł zaledwie 20 000 mkw. W gronie najbardziej aktywnych deweloperów w regionie znaleźli się między innymi Panattoni, Goodman, Prologis, CTP oraz SEGRO (zob. wykres w pliku PDF).

- Tych pięć firm odpowiada za 70 proc. podaży nowej powierzchni. Z wyjątkiem CTP wszystkie są znaczącymi międzynarodowymi graczami w większości krajów europejskich - dodał Ferdinand Hlobil.

W 2012 r. wynajęto łącznie 2,8 mln mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych w Europie Środkowej, z czego ponad połowę w Polsce (1,5 mln mkw.) i ok. jedną czwartą w Czechach (670 000 mkw.). Średni wolumen najmu za poprzednie pięć lat wynosi 2,7 mln mkw. rocznie, co oznacza, że ubiegły rok zamknął się nieznaczenie powyżej średniej. Natomiast rekordowo wysoki poziom najmu odnotowano w 2011 r., gdy wynajęto łącznie 3,2 mln mkw. powierzchni.

- Prawie połowa nowoczesnych zasobów powierzchni magazynowej całego regionu znajduje się w Polsce, gdzie nastąpiła poprawa infrastruktury drogowej. Powstają nowe etapy istniejących już parków, a także obiekty w nowych lokalizacjach. W 2012 r. odnotowano spadek aktywności na rynku najmu w porównaniu z 2011 r., ale warto podkreślić ubiegłoroczny, dwudziestopięcioprocentowy wzrost podaży nowych obiektów i powierzchni. Jest to bardzo pozytywny znak świadczący o tym, że deweloperzy obiektów magazynowych dostrzegają potencjał wzrostu na polskim rynku i będą budować kolejne obiekty, aby zaspokoić popyt najemców - powiedział Tom Listowski, Partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce oraz relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią.

  • 1
  • 2
  • karbes 2013-08-28 12:28:27
    Hala Panattoniego w Łodzi została puszczona za mniejsza kasę, zobaczcie - hale.jartom.com/nieruchomosci/Panattoni-Park-Lodz-East-Lodz-2517bhhw W całej Polsce jest masa wolnych nieruchomości gotowych do przejęcia. Pytanie tylko - czemu firmy jeszcze czekają?
  • gmys 2013-02-22 13:15:59
    Rok 2013 będzie dobry dla branży. Zapisałem się do newslettera - jartom.com/newsletter/?lang_id=15 Sam w to nie wierzę, ale te najlepsze okazje magazynowe znikają w ciągu kilku dni. Kto tak szybko podejmuje decyzje? To jest aż tak opłacalne?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA