PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek w Europie wciąż napędzany przez unikających ryzyka inwestorów - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 lut 2013 15:14

Rynek w Europie wciąż napędzany przez unikających ryzyka inwestorów - raport

Aktywność inwestycyjna w Europie w 2013 roku będzie nadal napędzana przez prywatnych inwestorów poszukujących mało-ryzykownych, najlepszych produktów na takich rynkach, jak: Wielka Brytania, Francja, Niemcy i kraje skandynawskie - wynika z publikacji dotyczącej rynku europejskiego "European Market in Minutes" przygotowanej przez Savills.

REKLAMA

Ten popyt z kolei utrzyma stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości na tych rynkach na stabilnym poziomie, z naciskiem z dołu na ceny w kluczowych sektorach, w tym najlepsze biura, centra handlowe oraz ulice handlowe. Średnie stopy kapitalizacji w tych sektorach utrzymują się obecnie na poziomie 5,7 proc., 5,8 proc. oraz odpowiednio na 4,5 proc.

Na rynkach peryferyjnych, takich jak Hiszpania i Irlandia, agencja przewiduje wzmożony wzrost aktywności ze strony inwestorów nastawionych na okazje, którzy poszukiwać będą dobrej jakości nieruchomości w znacznie zredukowanych cenach. Jednakże, całkowity wolumen inwestycji na tych rynkach będzie w dużym stopniu zależny od rynku dostępności finansowania oraz wzrostu gospodarczego danego kraju. Jednocześnie, może się to przełożyć na ograniczenie wartości obrotu, który może zostać osłabiony poprzez presję na stopy zwrotu na nieruchomości drugorzędne w słabszych lokalizacjach.

- W związku z ciągłą niepewnością ekonomiczną w Europie, oczekujemy, że inwestorzy stroniący od ryzyka będą faworyzować rynki Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec, właśnie tam lokując swoje fundusze. Niemniej jednak, wzmożona aktywność oportunistycznych funduszy inwestycyjnych z Ameryki Północnej prowadzić będzie do wzrostu liczby transakcji na pozostałych rynkach europejskich - mówi Lydia Brissy, dyrektor działu badań rynku Savills.

- Szacujemy, iż aktywność inwestycyjna pozostanie na poziomie zbliżonym do roku 2012, gdzie całkowity wolumen transakcji osiągnął wartość 2.75 mld EUR. Ta prognoza wynika głównie z uwagi na dobrą koniunkturę gospodarczą Polski oraz wciąż szeroką dostępność nieruchomości komercyjnych ze wszystkich sektorów rynku, które spełniają kryteria inwestycyjne, zarówno inwestorów stroniących od ryzyka, jak i tych którzy w ramach wyższych zwrotów gotowi są na zakup nieruchomości drugorzędnych lub też w bardziej ryzykownych lokalizacjach,
Jednocześnie, biorąc pod uwagę brak alternatywnych rynków w naszym regionie (poza czeską Pragą), należy oczekiwać, iż popyt na polskie nieruchomości będzie cieszył się dalszym zainteresowaniem inwestorów - dodaje Marcin Purgal, Starszy Konsultant w dziale inwestycyjnym firmy Savills.

  • 1
  • 2
  • migal 2013-03-05 12:06:04
    Macie wiele racji - aktualna sytuacja rynkowa nie jest najlepsza dla sprzedających, ale dla inwestorów jest doskonała. Nie kojarzę kiedy po raz ostatni wyceny faktycznie były tak dobre, szczególnie w okolicach stolicy - hale.jartom.com/nieruchomosci/index.php?szukaj=1&lang_id=61&rodzaj_n=hale&rodzaj_t=s&woj=7&numer=&x=42&y=8 I właśnie dlatego dalej będzie dochodziło do tego typu inwestycji.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA