PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Savills prognozuje zrównoważony wzrost rynku biurowego w Krakowie

  • Autor: propertynews.pl
  • 31 mar 2014 16:57

Napływ kapitału inwestycyjnego oraz inwestycje w infrastrukturę komunikacji publicznej, zagwarantują dalszy zrównoważony wzrost rynku biurowego w Krakowie. Wraz ze wzrostem rynku, spada jego wrażliwość na wzrost podaży, przy jednoczesnym wzroście popytu ze strony przedsiębiorstw, które już są obecne w Krakowie - wynika z najnowszej publikacji Savills.

REKLAMA

Tomasz Buras, dyrektor działu powierzchni biurowej Savills Polska, mówi: Kraków jest wiodącym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, charakteryzującym się niskim poziomem pustostanów i stabilnym popytem ze strony sektorów usług dla biznesu i nowych technologii.

Savills w najnowszej publikacji na temat rynku biurowego w Krakowie donosi, że od 2002 r. Kraków utrzymuje pozycję największego regionalnego rynku biurowego w Polsce. Na koniec 2013 r. całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w mieście przekroczyły 620 000 mkw., o 15 proc. więcej niż we Wrocławiu, drugim co do wielkości regionalnym rynku biurowym w Polsce.

Podaż nowej powierzchni biurowej w Krakowie osiągnęła w 2013 r. 32 300 mkw., relatywnie niewiele w porównaniu do średniej z ostatnich 10 lat na poziomie 47 700 mkw. Aktywność deweloperów znacznie wzrosła w ostatnim czasie - na koniec 2013 r. w budowie pozostawało blisko 123 100 mkw. powierzchni biurowych, z czego 86 500 mkw. ma być oddane do użytku w tym roku.

Dostępność powierzchni biurowych w Krakowie w budynkach ukończonych jest bardzo niska - współczynnik pustostanów na koniec 2013 r. wyniósł zaledwie 4.8proc.

Mark Freeman, dyrektor działu wycen i doradztwa dodaje: Ograniczona dostępność wolnych powierzchni biurowych spowodowała, że poziom absorpcji netto był w zeszłym roku również niski - zaledwie 26 300 mkw. prawie dwukrotnie poniżej średniej z poprzednich pięciu lat.

Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej jest głównym motorem popytu na biura w Krakowie. Miasto jest największym ośrodkiem outsourcingowym spośród miast regionalnych w Polsce z najwyższym poziomem zatrudnienia w sektorach BPO, SSC, IT i R&D. Do wiodących firm z tych sektorów należą Capgemini, IBM, Shell, Nokia Siemens Network, State Street, UBS, HSBC, Cisco, Sabre. Średni wolumen transakcji najmu w ciągu ostatnich trzech lat wyniósł blisko 100 000 mkw. rocznie, znacznie powyżej średniej z innych miast regionalnych i około 30 proc. więcej niże we Wrocławiu.

Umowne stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe kształtują się w przedziael EUR 14.00-15.00 za mkw./m-c. W starszych budynkach klasy B czynsze są w przedziale EUR 10.00-14.00 za mkw./m-c. Ze względu na ograniczoną dostępność powierzchni biurowych, która prawdopodobnie utrzyma się do końca roku, przewiduje się, że czynsze mogą wzrosnąć w krótkim okresie czasu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA