PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Silny popyt na nieruchomości handlowe w całej Europie

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 lip 2013 16:46

Według danych Cushman & Wakefield, wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych, w II kw. wyniosła 8,2 mld euro, co oznacza wzrost o 14 proc. rok do roku. Udział sektora nieruchomości handlowych w rynku inwestycyjnym wzrósł z 20,8 proc. w II kw. 2012 r. do 25,3 proc.

REKLAMA

Od 18. miesięcy, roczny wolumen obrotów znalazł się na najwyższym poziomie. Jednak w porównaniu z I kw., wartość inwestycji w sektorze handlowym zmniejszyła się o 0,5proc., jednocześnie w sektorze biurowym wzrosła o 4 proc. przy 47-proc. udziale w rynku.

Eksperci przewidują, że w drugiej połowie roku roczny wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych może wzrosnąć o 8 proc. przy dalszym wzroście popytu, głównie na rynkach Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej.

Według danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w bieżącym roku wzrasta aktywność inwestycyjna na rynkach nieruchomości handlowych w regionie EMEA. W pierwszym półroczu wartość transakcji wzrosła o 31% w porównaniu z pierwszą połową 2012 r. do poziomu 16,3 mld euro.

Jednak Michael Rodda, dyrektor działu ds. inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, zauważa, że - Rośnie popyt na nieruchomości handlowe, ale znalezienie aktywów inwestycyjnych o odpowiedniej jakości i we właściwej lokalizacji stanowi duże wyzwanie dla inwestorów. Z tego względu niektórzy inwestorzy zaczynają poszerzać horyzonty inwestycyjne, a inni rozważają możliwość podjęcia większego ryzyka, zazwyczaj poprzez inwestowanie w budowę lub gotowość zaakceptowania wyższej ceny, aby zachęcić sprzedających.

Popyt generują inwestorzy z bardzo różnych segmentów rynku, ale przede wszystkim krajowe podmioty instytucjonalne, fundusze specjalizujące się w inwestowaniu w nieruchomości (REIT) i osoby fizyczne, a także zagraniczni inwestorzy. Niektóre wiodące globalne fundusze inwestycyjne zwracają coraz większą uwagę na sektor nieruchomości handlowych w ramach dywersyfikowania portfeli inwestycyjnych, w których dominują nieruchomości biurowe w stolicach poszczególnych państw.

- Przewidujemy wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze nieruchomości handlowych, zwłaszcza ze strony funduszy azjatyckich, czego przykładem jest zakup Silesia City Center w Katowicach przez Allianz za kwotę 412 mln euro w imieniu konsorcjum z udziałem inwestorów z Azji, komentuje Michael Rodda.

Wzrasta zainteresowanie rynkiem sklepów detalicznych ze względu na stabilność i długofalowy wzrost, a także bardziej tradycyjnymi centrami handlowymi wśród inwestorów z grupy core i oportunistycznych. Popyt na aktywa w lokalizacjach podmiejskich jest na ogół słabszy, ale najlepsze obiekty zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na aktualny poziom stóp kapitalizacji.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA