PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Silny popyt na warszawskim rynku biurowym - raport DTZ

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 paź 2013 11:37

4,07 mln mkw. tyle wyniosły pod koniec II kwartału 2013 roku całkowite zasoby powierzchni biurowych w Warszawie, wynika z najnowszego raportu DTZ- Property Times Warsaw. Do użytkowania oddane zostały projekty o łącznej powierzchni biurowej 246 000 mkw., a w całym 2013 roku można spodziewać się realizacji 300 000 mkw. Będzie to najwyższy roczny wzrost zasobów notowany na rynku warszawskim począwszy od 2001 roku - zapowiadają eksperci.

REKLAMA

Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie znajdował się na wysokim poziomie, co było odzwierciedlone silną aktywnością na rynku najmu. W trzecim kwartale 2013 roku wolumen transakcji (wyłączając renegocjacje) wyniósł blisko 140 000 mkw., natomiast od stycznia do września przedmiotem umów najmu było 365 000 mkw., co stanowi wzrost o 13 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012.

Mimo silnego zapotrzebowania na powierzchnię biurową, w ciągu ostatniego roku stopa pustostanów wzrosła o 2,8 pkt. proc. i osiągnęła wartość 10,9 proc. Jest to przede wszystkim wynikiem wysokiego poziomu nowej podaży w tym okresie. Najwyższa stopa pustostanów została odnotowana w strefach Południowy Zachód oraz Zachód (w obu ponad 13proc.), natomiast najniższa - w strefie Południowy Wschód.

Czynsze wywoławcze za najlepszą powierzchnię biurową znajdowały się na poziomie 23-26 euro za mkw. za miesiąc w centrum i 14-16 euro poza centrum. Analitycy z firmy DTZ prognozują, że czynsze wywoławcze za najlepsze powierzchnie biurowe powinny pozostać na relatywnie stabilnym poziomie przez kilka kolejnych miesięcy. Jednak ze względu na planowaną silną podaż i rosnącą konkurencję, oczekiwany jest wzrost pakietu zachęt dla najemców, co przełoży się na spadek czynszów efektywnych.

Zarówno w 2013 roku, jak i 2014 roku spodziewamy się ukończenia rekordowej ilości powierzchni biurowej (ok. 300 000 mkw. rocznie). Zgodnie z najnowszymi prognozami, roczna wielkość podaży w 2015 roku prawdopodobnie spadnie, jakkolwiek jej dokładna ilość w dużym stopniu będzie zależeć od sytuacji na rynku w ciągu najbliższych 8-10 miesięcy. Przewidywany wysoki poziom podaży w połączeniu z relatywnie stabilnym popytem będzie prowadzić do dalszego wzrostu współczynnika pustostanów oraz coraz silniejszej konkurencji między właścicielami budynków. W rezultacie umocni się pozycja negocjacyjna najemców, którzy powinni wykorzystać ten czas na zmianę siedziby lub renegocjacje dotychczasowej umowy najmu, mówi Kamila Wykrota, szef działu Analiz i Doradztwa DTZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA