PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stabilizacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 sie 2012 12:22

Stabilizacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Pierwsza połowa 2012 roku to okres stabilizacji na rynku nieruchomości komercyjnych - oceniają analitycy DTZ. Na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym utrzymuje się m.in. popyt i podaż powierzchni komercyjnych.

REKLAMA

W ciągu pierwszej połowy 2012 roku na rynek trafiło ponad 92 tys. mkw. powierzchni biurowych. Łącznie w ciągu roku oddanych zostanie do użytku 220 do 230 tys. mkw. powierzchni.

Prognozy na następny rok są jeszcze lepsze - łącznie ma zostać oddanych do użytku nawet 350 tys. mkw. powierzchni. Ostatnio taką ilość biur zrealizowano w 2000 roku.

Według analityków DTZ popyt na powierzchnie biurowe utrzymał się na podobnym poziomie co rok temu. Wskaźnik pustostanów nieznacznie wzrósł do poziomu 7,4 proc. Zmianie nie uległy również stawki czynszowe - w Warszawie utrzymują się od 25 do 27 euro za mkw. w centrum oraz od 14 do 16 euro za mkw. na obrzeżach.

Jeśli chodzi o powierzchnie handlowe, w pierwszej połowie 2012 roku na rynek trafiło 260 tys. mkw. powierzchni. To spadek o 16 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wzrosły stawki czynszowe, co wynika m.in. po wygaśnięciu pięcioletnich umów najmu, jak i procesów renegocjacji w dużych centrach handlowych. W Warszawie za mkw. powierzchni należy zapłacić do 100 euro miesięcznie. W innych miastach jest to od 40 do 50 euro za mkw.

Od początku 2012 roku ukończono łącznie 300 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W Polsce znajduje się obecnie około 7,2 mln mkw. powierzchni. Poziom pustostanów utrzymuje się na poziomie 11,7 proc.

Więcej informacji w raporcie DTZ:

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • mader 2012-10-22 12:11:43
    Zainteresowanie przecież stale rośnie - ceny Jartomu sprawiają, że inwestorzy przejmują kolejne nieruchomości magazynowe. Co dalej? Można się spodziewać, że ten rok dla całej branży nieruchomości komercyjnych będzie szczególny.
  • kamis 2012-08-14 12:05:09
    Stabilizacja? Ceny niby stoją, ale zainteresowanie rośnie. Inwestorzy badali czy ceny będą jeszcze niższe - raczej nie będą. Dlatego hale Jartomu są przejmowane - zobaczcie jakie. Głównie te z najlepszymi cenami...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA