PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stabilny rozwój rynku nieruchomości stymulują m.in. inwestycje w infrastrukturę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 maj 2012 10:07

Stabilny rozwój rynku nieruchomości stymulują m.in. inwestycje w infrastrukturę

W pierwszym kwartale 2012 roku na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce doszło do transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości 250 mln euro. Zdaniem agencji CBRE w całym 2012 roku suma transakcji powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do roku 2011. Stabilny rozwój rynku stymulują m.in. inwestycje w infrastrukturę, które dostarczają nowych i atrakcyjnych lokalizacji dla deweloperów.

REKLAMA

- Poprawa infrastruktury w Polsce, w tym nowe obwodnice, autostrady, modernizacja szlaków kolejowych oraz nowa linia metra w Warszawie stymulują wzrost rynku nieruchomości poprzez tworzenie nowych lokalizacji uznawanych za atrakcyjne przez deweloperów. Dotyczy to wszystkich segmentów rynku: biur, powierzchni handlowych oraz magazynowych - uważa Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Jego zdaniem optymizmem napawają kluczowe wskaźniki polskiej gospodarki, w tym imponujący wzrost PKB, wysoki poziom produkcji przemysłowej, silny eksport oraz dynamiczny wzrost konsumpcji. - Największym zmartwieniem polskiej gospodarki w 2012 r. są zawirowania na rynkach strefy euro, dodatkowo podsycane przez kłopoty budżetowe wielu państw Unii Europejskiej - dodaje.

Rynek biurowy rozwija się stabilnie
Wyniki za pierwszy kw. 2012 r. potwierdzają stabilny rozwój rynku nieruchomości biurowych w Warszawie. W pierwszym kw. 2012 r. w stolicy wynajęto łącznie 125 000 mkw. powierzchni biurowej, o 37 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2011 roku oraz o 6 proc. mniej niż w czwartym kw. 2011 roku. Jednak biorąc pod uwagę liczbę zapytań skierowanych do CBRE, tempo finalizowania umów najmu powinno wzrosnąć i osiągnąć poziom porównywalny do ubiegłorocznego. Największe umowy zawarte w pierwszym kwartale br. to umowa typu pre-let zawarta przez ING Group na wynajem powierzchni w realizowanej inwestycji Plac Unii oraz zajęcie nowej siedziby przez Jeronimo Martins.

Jednocześnie mocno rośnie podaż - w pierwszym kw. 2012 roku łączna powierzchnia biurowa w Warszawie wzrosła o 48 000 mkw. i wynosi obecnie ponad 3,6 miliona mkw. Ilość wolnej powierzchni do wynajęcia również wzrosła i wynosiła średnio 7,3 proc. Jednak zdaniem CBRE popyt na powierzchnię biurową w nadchodzących latach utrzyma się na dobrym poziomie, co spowoduje, że nowa powierzchnia stopniowo znajdzie najemców.

Rozwija się także rynek powierzchni biurowych w innych dużych miastach. Kilku zagranicznych inwestorów planuje uruchomienie w Polsce lub powiększenie już istniejących centrów usług.

W pierwszym kw. 2012 roku na rynkach regionalnych zawarto umowy najmu na ponad 100 000 mkw. powierzchni biurowej. Najpopularniejsze okazały się Trójmiasto i Kraków. W połączeniu z niewielką ilością rozpoczętych inwestycji w miastach regionalnych przekłada się to na niski odsetek wolnych powierzchni, szczególnie we Wrocławiu (5 proc.) i w Trójmieście (7 proc.).

Stawki czynszu w najlepszych lokalizacjach warszawskiego Centralnego Obszaru Biznesu (CBD - Central Business District) powoli rosną (obecnie wynoszą 26 - 27 euro/mkw./miesięcznie), podczas gdy w innych lokalizacjach pozostają na stabilnym poziomie. Rosnący popyt na powierzchnie biurowe w najbardziej pożądanych lokalizacjach może wywierać presję na wzrost stawek czynszu w 2012 r., szczególnie w takich miastach jak Kraków czy Wrocław.

  • 1
  • 2
  • jubilat 2012-10-04 11:37:08
    Rynek podąża w odpowiednim kierunku - to duży plus. Wprawdzie ilość transakcji wcale nie jest większa, ale wartościowo może to wyglądać dobrze. Sami zerknijcie na wyceny kolejnych nieruchomości, które są przejmowane. To fakt - te wyceny są niższe, niż rok temu, bo Jartom mocno je obniżył, ale to wciąż transakcje wyrażane w milionach złotych.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA