PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Transakcje na rynku terenów inwestycyjnych sięgną w tym roku nawet 1,5 mld zł

  • Autor: Colliers
  • 21 lip 2011 11:52

Transakcje na rynku terenów inwestycyjnych sięgną w tym roku nawet 1,5 mld zł

Rynek gruntów inwestycyjnych wyraźnie się ożywił. Inwestorzy i deweloperzy finalizują transakcje kupna terenów, których szacunkowa wartość na koniec roku wyniesie ponad miliard złotych. To co najmniej dwukrotny wzrost w porównaniu do 2010 roku - wynika z badania przeprowadzonego przez Dział Gruntów Inwestycyjnych Colliers International.

REKLAMA

- Rynek zakupów ziemi w tym roku będzie wart 1,2-1,5 mld zł - powiedział Daniel Puchalski, szef Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International. - W tej chwili w zaawansowanym stadium negocjacji, np. po umowach przedwstępnych, są działki warte około 520 mln zł, a Colliers International uczestniczy w rozmowach dotyczących ponad połowy z nich. Do końca roku na rynek trafi ziemia warta kolejne kilkaset milionów złotych - dodał.

- W zeszłym roku przy bardzo optymistycznych założeniach inwestorzy kupili w kraju działki warte nie więcej niż 500 mln zł. Jeśli nasze prognozy się sprawdzą, odnotujemy ponad dwukrotny wzrost wartości tego rynku w Polsce - wyjaśnił.

Znaczące transakcje na rynku ziemi w 2010 roku należały do nielicznych. Największą był zakup 48,5 tys. mkw. przy ul. Rakowieckiej w Krakowie przez spółki Hines i Heitman za 83 mln zł. Za 70 mln zł Echo Investment nabyło 34 tys. mkw. przy ul. Beethovena w Warszawie. Wszystkie zostały zamknięte w II półroczu i nie wyczerpały ogromnych oczekiwań rynku, zwłaszcza w zakresie pojawienia się ofert z bardzo atrakcyjnymi, „kryzysowymi cenami".

- Dziś deweloperzy i inwestorzy kupują bardzo ostrożnie. Negocjacje trwają 8-12 miesięcy i zamykają się pod koniec roku. Póki co, pierwsze półrocze pod względem zakupów nie było imponujące, ale trzeba pamiętać, że w tym samym okresie sprzed roku nie zamknęła się żadna większa transakcja - dodał Daniel Puchalski.

Od początku roku na rynku deweloperzy i inwestorzy kupili w Polsce działki warte 600 mln zł. Największa transakcja dotyczyła JW Construction, które za prawie 174 mln zł przejęło 81 tys. mkw. działki przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Nieco mniej, bo 168 mln zł zapłacił Dom Development za 9,9-hektarową działkę przy ul. Powązkowskiej. Kolejny rekord to kieleckie Echo Investment, które za 74 tys. mkw. przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie zapłaciło 63 mln zł. Firma Echo Investment za kwotę 31 mln euro nabyła również działkę zajmowaną obecnie przez hotel Mercure.

Dział Gruntów Inwestycyjnych istnieje w Colliers International Poland od roku 2008 i od początku jest jednym z najaktywniej działających zespołów na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce. Zespół zarządzany jest przez Daniela Puchalskiego.

Czytaj cały raport

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA