PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2015 r. ponad połowa nowych inwestycji komercyjnych w Polsce będzie miała zielone certyfikaty - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 mar 2013 08:16

W 2015 r. ponad połowa nowych inwestycji komercyjnych w Polsce będzie miała zielone certyfikaty - raport

W tym momencie mniej niż 5 proc. wszystkich nieruchomości komercyjnych w Polsce jest uznanych „zielonymi budynkami - wynika z danych agencji Colliers International. W najbliższym czasie sytuacja ta może ulec zmianie. - W roku 2015 spodziewamy się, że 50 proc. nowych projektów w Europie Środkowej i Wschodniej będzie ubiegało się o zielony certyfikat - powiedział Jonathan Cohen, director, Eastern Europe Building Consultancy w Colliers.

REKLAMA

Według przedstawicieli agencji niepodważalnymi atutami zielonych inwestycji jest m.in. większa wartość na rynku (wartość transakcji wyższa o 16 proc. od tradycyjnych budynków), niższe koszty utrzymania (od 5 do 20 proc.), pozytywny wpływ na wizerunek firmy, wysoki zwrot z inwestycji (średnio około 6,6 proc.), szybszy proces komercjalizacji powierzchni, niższy wskaźnik pustostanów oraz rosnące znaczenie tego typu obiektów.

Nowe obiekty projektowane w „zielonych" technologiach charakteryzują się także lepszą optymalizacją powierzchni. To duża zaleta dla poszukujących oszczędności najemców.

Według przedstawicieli Colliers International ekologiczne obiekty mają także duże znaczenie w kontekście trudnej sytuacji rynkowej. - W niepewnych czasach firmy szukają oszczędności, w tym ograniczenia kosztów najmu - mówi Paweł Skaba, z działu reprezentacji najemcy. - Inwestycje zaprojektowane w zielonych technologiach zapewniają nie tylko większe oszczędności, ale także większe możliwości kreowania przestrzeni, szczególnie jeśli chodzi o obiekty w trakcie projektowania - dodaje.

W tym momencie w trybie pre-let wynajmuje się w Polsce około 34 proc. powierzchni biurowej. Najwyższy wskaźnik można zaobserwować we Wrocławiu (52 proc.), Trójmieście (56 proc.) czy Szczecinie (55 proc.).

Wnioski przedstawione przez specjalistów z agencji Colliers wynikają z ankiety European Office Occupier przeprowadzonej wśród dużych firm działających w Europie i zatrudniających ponad 1000 osób.

Zgodnie z jej wynikami aż 40 proc. badanych firm zmniejszyło ilość zajmowanej powierzchni biurowej w przeciągu ostatnich 5 lat. 80 proc. firm za główny cel swojej działalności podało optymalizację kosztów.

Według agencji Colliers jedną z najbardziej optymalnych dróg dla najemców jest otwieranie placówek w nowoczesnych, „zielonych" biurowcach. To jednocześnie widoczny znak dla deweloperów, w jakim kierunku należy projektować nowe obiekty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA