PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Gdańsku powstanie 14 nowoczesnych biurowców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 gru 2011 13:24

Do końca 2015 roku w Gdańsku ma powstać około 197 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej przeznaczonej pod wynajem - wynika z raportu Next Markets. Firma obliczyła, że w samym Gdańsku powstanie przynajmniej 14 nowoczesnych biurowców.

REKLAMA

Na koniec III kwartału tego roku na rynku Trójmiejskim istniało 261 tys. mkw. noczesnej powierzchni biurowej, natomiast inwestycje w budowie stanowiły prawie 47 tys. mkw. i koncentrowały się w ramach pięciu inwestycji - wynika z analiz firmy Next Markets.

Zdecydowana większość obecnie realizowanej powierzchni (prawie 30,5 tys. mkw.) ma zostać oddana do użytku w 2012 roku. Pozostała część, czyli około 16,5 tys. mkw., ma zostać dostarczona na rynek pod koniec 2013 roku w ramach budynku Alchemia. Z kolei do 2015 roku powierzchnia biurowa na wynajem ma zwiększyć się o dodatkowe 150 tys. mkw., a najwięcej nowych inwestycji ma być realizowanych w Gdańsku.

- Popyt na biura nieznacznie wzrósł. Poziom pustostanów w Trójmieście na koniec III kwartału wyniósł 33,35 tys. mkw., stanowiąc tym samym 12,8 procent ogółu dostępnej powierzchni. Tendencja spadkowa zauważalna jest już od I kwartału 2011 roku - zauważa Beata Hebel z Next Markets.

Na koniec III kwartału 2011 roku wywoławcze stawki czynszów za wynajem powierzchni biurowej w Trójmieście kształtowały się na poziomie od 9 euro/mkw./miesiąc do 16,5 euro/mkw./miesiąc. Średnioważona wywoławcza stawka czynszu dla wszystkich budynków biurowych oferujących pod koniec III kwartału 2011 roku dostępną powierzchnię biurową wynosiła około 13,65 euro/mkw./ miesiąc i była wyższa od stawki czynszu, którą trzeba było zapłacić za wynajem mkw. powierzchni biurowej pod koniec II kwartału 2011 roku o niecałe 1,5 euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA