PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W I kwartale br. przybyło 10 biurowców w Warszawie

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 kwi 2014 16:48

W I kwartale br. przybyło 10 biurowców w Warszawie

Stołeczne zasoby powierzchni biurowej w I kw. 2014 roku zwiększyły się o 85.300 mkw. dzięki oddaniu do użytku 10 budynków biurowych. Na koniec marca poziom ich komercjalizacji osiągnął 60 procent.

REKLAMA

Pod koniec I kw. 2014 roku w Warszawie na etapie realizacji znajdowało się około 612.000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W ciągu kolejnych 9. miesięcy na rynek powinno trafić 264.000 mkw. powierzchni biurowej.

- Od początku 2014 roku w Warszawie podpisano umowy najmu na około 136.400 mkw. powierzchni biurowej. Wartość ta jest wyższa o 19 proc. od wolumenu transakcji odnotowanego w ostatnim kwartale 2013 roku, jest jednak niższa o 12 proc. w porównaniu do I kw. 2013 roku. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo duży udział renegocjacji w strukturze zawartych transakcji - około 37proc. wynajętej powierzchni stanowią umowy renegocjowane - komentuje Tomasz Krośnicki, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Od 2011 roku na warszawskim rynku biurowym nastąpił wzrost wskaźnika pustostanów. Pod koniec marca 2014 roku współczynnik pustostanów w Warszawie wyniósł 13,6 proc., co oznacza że 478.000 mkw. powierzchni pozostawało bez najemcy. Warto podkreślić, że tylko w ciągu trzech miesięcy wskaźnik ten wzrósł o 0,9 p.p., natomiast w centrum Warszawy współczynnik pustostanów podniósł się aż o 1,2 p.p. Po raz pierwszy od połowy 2012 roku wskaźnik pustostanów w Centralnym Obszarze Biznesu (13,7 proc.) był wyższy niż w lokalizacjach poza centrum miasta (13,5 proc.). Mając na uwadze znaczną ilość podaży w budowie i stopniowe wchłanianie nowo dostarczanej powierzchni, niewielki wzrostowy trend wskaźnika powierzchni niewynajętej powinien być także widoczny w kolejnych kwartałach 2014 roku.

Dział Rynków Kapitałowych Knight Frank podsumował też sytuację na rynku inwestycyjnym. W I kw. 2014 roku w Warszawie zawarto pięć transakcji sprzedaży nieruchomości komercyjnych o łącznej wartości 438,9 mln EUR, co stanowiło wartość o 20 proc. większą niż wolumen transakcji w I kw. ubiegłego roku. Uwaga inwestorów koncentrowała się na projektach biurowych, które stanowiły niemal 100 proc. wszystkich transakcji. Zakupy stołecznych nieruchomości ukształtowały 49 proc. całkowitego wolumenu transakcji w pierwszych trzech miesiącach 2014.
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Artur 2014-04-28 11:27:43
    Do tej pory w Warszawie było sporo powierzchni klasy B. Razem z nowymi firmami pojawiającymi się w Warszawie pojawia się zapotrzebowanie na powierzchnie klasy A. Stąd mimo tego, że ostatnio powstało sporo biurowców, to i tak pojawiają się nowe inwestycje. Ten trend dobrze widać po warszawskim biurowcu Ilmet. Znika budynek oferujący powierzchnie niższej klasy, a pojawia się budynek oferujący biura klasy najwyższej, ekologiczny, nowoczesny pod względem architektury.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA