PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa: 76 tys. mkw. powierzchni magazynowej w budowie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 mar 2012 06:48

W IV kwartale ub.r. w Warszawie i okolicach oddano zaledwie 9,7 tys. mkw. powierzchni magazynowej, ale w budowie znajdowało się aż 76 tys. mkw., czyli więcej niż całej wybudowanej powierzchni w 2011 roku (74,9 tys. mkw.). Jak wskazują autorzy raportu Jones Lang LaSalle „Warszawski Rynek Nieruchomości, 4 kw. 2011 r", znaczący w tym regionie jest udział inwestycji spekulacyjnych.

REKLAMA

Warszawa wraz z okolicami była w 2011 roku zdecydowanie najważniejszym rynkiem regionalnym. Wynajęto tu w IV kw. 157 tys. mkw. magazynów, co stanowiło 39 proc. popytu w całym kraju.

Istniejąca powierzchnia (2,43 mln mkw.) stanowi 37 proc. powierzchni w całej Polsce. Zdaniem analityków JLLS, popyt na powierzchnie magazynowe w tym regionie będzie rosnąć.

Rosnące zainteresowanie najemców powierzchniami magazynowymi przy jednoczesnym braku inwestycji spekulacyjnych prowadziło do spadku wskaźników powierzchni dostępnej od zaraz.

Na koniec IV kw. 2011 roku wskaźnik pustostanów w skali kraju wyniósł 11,5 proc. W granicach miasta poziom niewynajętej powierzchni wyniósł 12 proc., natomiast okolice Warszawy są regionem wykazującym się jednym z najwyższych wskaźników pustostanów w kraju: 17 proc.

Warszawa Miasto to najdroższa lokalizacja magazynowa w Polsce. Poziom czynszów efektywnych waha się tu między 3,60 a 5,30 euro/mkw./miesiąc. Sporo taniej jest w okolicach Warszawy - 2,30 a 2,90 euro/mkw./miesiąc. Autorzy raportu prognozują, że czynsze będą powoli wzrastać.

Rynek magazynowy w Polsce cały czas się rozwija, co odzwierciedla się w rosnącym popycie i aktywności deweloperów. Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce w IV kw. 2011 r. zwiększyła się o 75 tys. mkw. osiągając 6,59 mln mkw.

W IV kw. 2011 r. wynajęto w Polsce 398 tys. mkw., poziom popytu spadł więc nieco w porównaniu z poprzednim kwartałem (459 tys. mkw.). W całym 2011 r. wielkość popytu na powierzchnię magazynową osiągnęła poziom 1,69 mln mkw. Tak dobrego wyniku nie zanotowano od 2008 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • karolski 2012-03-08 12:41:38
    Pytanie czy znajdą się zainteresowani taką powierzchnią. Zajrzyjcie do wyszukiwarki Jartomu - liczba magazynów/hal czekająca na nabywców jest bardzo duża. Po co zatem kolejne inwestycje?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA