PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa: 76 tys. mkw. powierzchni magazynowej w budowie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 mar 2012 06:48

W IV kwartale ub.r. w Warszawie i okolicach oddano zaledwie 9,7 tys. mkw. powierzchni magazynowej, ale w budowie znajdowało się aż 76 tys. mkw., czyli więcej niż całej wybudowanej powierzchni w 2011 roku (74,9 tys. mkw.). Jak wskazują autorzy raportu Jones Lang LaSalle „Warszawski Rynek Nieruchomości, 4 kw. 2011 r", znaczący w tym regionie jest udział inwestycji spekulacyjnych.

REKLAMA

Warszawa wraz z okolicami była w 2011 roku zdecydowanie najważniejszym rynkiem regionalnym. Wynajęto tu w IV kw. 157 tys. mkw. magazynów, co stanowiło 39 proc. popytu w całym kraju.

Istniejąca powierzchnia (2,43 mln mkw.) stanowi 37 proc. powierzchni w całej Polsce. Zdaniem analityków JLLS, popyt na powierzchnie magazynowe w tym regionie będzie rosnąć.

Rosnące zainteresowanie najemców powierzchniami magazynowymi przy jednoczesnym braku inwestycji spekulacyjnych prowadziło do spadku wskaźników powierzchni dostępnej od zaraz.

Na koniec IV kw. 2011 roku wskaźnik pustostanów w skali kraju wyniósł 11,5 proc. W granicach miasta poziom niewynajętej powierzchni wyniósł 12 proc., natomiast okolice Warszawy są regionem wykazującym się jednym z najwyższych wskaźników pustostanów w kraju: 17 proc.

Warszawa Miasto to najdroższa lokalizacja magazynowa w Polsce. Poziom czynszów efektywnych waha się tu między 3,60 a 5,30 euro/mkw./miesiąc. Sporo taniej jest w okolicach Warszawy - 2,30 a 2,90 euro/mkw./miesiąc. Autorzy raportu prognozują, że czynsze będą powoli wzrastać.

Rynek magazynowy w Polsce cały czas się rozwija, co odzwierciedla się w rosnącym popycie i aktywności deweloperów. Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce w IV kw. 2011 r. zwiększyła się o 75 tys. mkw. osiągając 6,59 mln mkw.

W IV kw. 2011 r. wynajęto w Polsce 398 tys. mkw., poziom popytu spadł więc nieco w porównaniu z poprzednim kwartałem (459 tys. mkw.). W całym 2011 r. wielkość popytu na powierzchnię magazynową osiągnęła poziom 1,69 mln mkw. Tak dobrego wyniku nie zanotowano od 2008 r.

  • karolski 2012-03-08 12:41:38
    Pytanie czy znajdą się zainteresowani taką powierzchnią. Zajrzyjcie do wyszukiwarki Jartomu - liczba magazynów/hal czekająca na nabywców jest bardzo duża. Po co zatem kolejne inwestycje?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA