PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa coraz droższą lokalizacją biurową na świecie - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 lip 2013 19:09

Warszawa coraz droższą lokalizacją biurową na świecie - raport

Cztery rynki azjatyckie uplasowały się w pierwszej piątce, a centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu pozostaje nr 1 na tej liście, zgodnie z raportem Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Warszawa zajmuje 61. pozycję - o trzy oczka wyżej niż w 2012 roku.

REKLAMA

Centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu, ze średnimi stawkami czynszu na poziomie ok. 165 EUR/mkw./m-c, trzeci rok z rzędu zajmuje 1 pozycję na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie. Londyński West End na miejscu drugim (ok. 156 EUR/mkw./m-c). W pierwszej piątce, oprócz Hong Kongu, znalazły się 3 inne rynki z Azji - Finansowa ulica w Pekinie, Jianguomen - centralna dzielnica biznesu w Pekinie oraz Connaught Place - centralna dzielnica biznesu w Delhi.

Inne lokalizacje z Azji i Pacyfiku z pierwszej dziesiątki to Hong Kong-West Kowloon (miejsce 6) i Tokio - Marunouchi/Otemachi (miejsce 8). Środkowy Manhattan w Nowym Jorku powrócił do pierwszej dziesiątki (miejsce 10), a tuż przed nim uplasowały się: Moskwa (miejsce 7) i Londyńska dzielnica City (miejsce 9). Warszawa zajęła miejsce 61 - to o 3 pozycje wyżej niż w rankingu z września 2012.

- Warszawa awansowała o 3 pozycje w ranking najdroższych lokalizacji biurowych świata i zajmuje obecnie 61 miejsce, co dowodzi, iż prestiż stolicy Polski na światowym rynku biurowym rośnie. Warszawa jest znaczącym centrum biznesowym Europy. Nie da się jednak ukryć, że w dalszym ciągu mamy sporo do nadrobienia w stosunku do tak potężnych aglomeracji jak Londyn, Paryż, Moskwa czy też do stolic największych państw azjatyckich, które zajęły czołowe miejsca w rankingu - skomentował Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

Globalnie, stawki czynszu wzrosły o 1,4% w porównaniu do roku ubiegłego - nieznaczny wzrost kosztów najmu w obu Amerykach oraz Azji i Pacyfiku został częściowo zrównoważony przez niewielki spadek czynszów w recesyjnej Europie. Jednakże niewielki średni globalny wzrost czynszów zamaskował znaczny spadek, jaki odnotowały takie rynki jak Dżakarta (Indonezja) i podmiejskie dzielnice Houston w Teksasie (USA), gdzie zmiana procentowa na minusie wyniosła odpowiednio 38,9% i 21,2%.

- Podczas gdy tempo globalnego wzrostu kosztów czynszów zwolniło, ograniczona podaż najlepszych powierzchni biurowych w kluczowych centrach biznesowych nadal napędza stawki czynszu do wzrostu - powiedział dr Raymond Torto, globalny ekonomista CBRE. - Większość najdroższych lokalizacji biurowych przyciąga międzynarodowe firmy, które na swoje siedziby regionalne poszukują najlepszych biur w prestiżowych budynkach z dostępem do głównych globalnych i lokalnych tras tranzytowych - dodaje.

CBRE zbadało koszty najmu najlepszych lokalizacjach w 127 rynkach na całym świecie. W pierwszej 50-tce najdroższych lokalizacji znalazło się 21 rynków z Azji i Pacyfiku, 18 z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) i 11 z obu Ameryk.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe stawek czynszów oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA