PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa pierwsza w regionie i wysoko globalnie w inwestycjach w nieruchomości komercyjne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 paź 2012 13:05

Warszawa pierwsza w regionie i wysoko globalnie w inwestycjach w nieruchomości komercyjne

Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem łącznej wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych oraz zajęła 49 miejsce w rankingu globalnym. Znalazła się również na wysokiej 12 pozycji w kategorii inwestycji transgranicznych - wynika z wynika z raportu „Winning in Growth Cities" firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

- Warszawa wciąż ma duży potencjał wzrostowy jako kluczowe regionalne centrum biznesu. Dzięki względnej odporności na skutki kryzysu finansowego jest postrzegana jako rynek o niskim ryzyku - mówi David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.

Według raportu, w okresie 12 miesięcy do II kw. 2012 r. całkowity wolumen inwestycji w Warszawie wzrósł o 3,4 proc. do 1.957,34 mln USD. Inwestycje w segmencie powierzchni handlowych w tym czasie zwiększyły się o 18,3 proc. do 834,04 mln USD (co dało stolicy Polski 31 miejsce), w segmencie biurowym spadły o 12,4 proc. do 916,42 mln USD (43. miejsce). W innych segmentach Warszawa nie zmieściła się w czołowej "50".

Największym rynkiem inwestycji w nieruchomości komercyjnych według rankingu firmy Cuschan & Wakefield drugi rok z rzędu jest Nowy Jork - w ciągu 12 miesięcy do II kw. 2012 r. wartość wzrósła o 18,9 proc. do poziomu 34,7 mld USD. Londyn z inwestycjami o wartości 29,3 mld USD (18 proc. mniej niż w Nowym Jorku) i wzrostem o 3,8 proc. uplasował się na drugim miejscu rankingu. Stolica Wielkiej Brytanii jest jednak nadal największym rynkiem inwestycyjnym w nieruchomości biurowe i hotelowe - wartość inwestycji transgranicznych w Londynie była o 92 proc. wyższa niż w Paryżu, który zajął drugie miejsce w rankingu.

Pierwszą szóstkę zamykają Tokio, Paryż, Los Angeles i Hongkong. Los Angeles jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod względem inwestycji w nieruchomości magazynowe, Szanghaj pod względem inwestycji w tereny inwestycyjne, a Hongkong - nieruchomości handlowych.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że niskie stopy procentowe i utrzymujące się ryzyko skłaniają inwestorów do inwestowania w nieruchomości komercyjne w najważniejszych miastach świata.

- W minionym roku globalne miasta odnosiły coraz większe sukcesy na polu inwestycyjnym i ich hierarchia w rankingu popularności pod względem inwestycji została już wyraźnie określona. Jednak kolejność miast na najwyższych miejscach zestawienia wskazuje, że dla inwestorów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wraz z nadejściem ożywienia gospodarczego może się to zmienić. Naszym zdaniem kolejność w rankingu ulegnie zmianie ze względu na dojrzewanie miast, budowę nieruchomości wyższej jakości w lokalizacjach wschodzących oraz ekspansję najemców na nowe rynki - komentuje Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman & Wakefield.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA