PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa pierwsza w regionie i wysoko globalnie w inwestycjach w nieruchomości komercyjne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 paź 2012 13:05

Warszawa pierwsza w regionie i wysoko globalnie w inwestycjach w nieruchomości komercyjne

Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem łącznej wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych oraz zajęła 49 miejsce w rankingu globalnym. Znalazła się również na wysokiej 12 pozycji w kategorii inwestycji transgranicznych - wynika z wynika z raportu „Winning in Growth Cities" firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

- Warszawa wciąż ma duży potencjał wzrostowy jako kluczowe regionalne centrum biznesu. Dzięki względnej odporności na skutki kryzysu finansowego jest postrzegana jako rynek o niskim ryzyku - mówi David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.

Według raportu, w okresie 12 miesięcy do II kw. 2012 r. całkowity wolumen inwestycji w Warszawie wzrósł o 3,4 proc. do 1.957,34 mln USD. Inwestycje w segmencie powierzchni handlowych w tym czasie zwiększyły się o 18,3 proc. do 834,04 mln USD (co dało stolicy Polski 31 miejsce), w segmencie biurowym spadły o 12,4 proc. do 916,42 mln USD (43. miejsce). W innych segmentach Warszawa nie zmieściła się w czołowej "50".

Największym rynkiem inwestycji w nieruchomości komercyjnych według rankingu firmy Cuschan & Wakefield drugi rok z rzędu jest Nowy Jork - w ciągu 12 miesięcy do II kw. 2012 r. wartość wzrósła o 18,9 proc. do poziomu 34,7 mld USD. Londyn z inwestycjami o wartości 29,3 mld USD (18 proc. mniej niż w Nowym Jorku) i wzrostem o 3,8 proc. uplasował się na drugim miejscu rankingu. Stolica Wielkiej Brytanii jest jednak nadal największym rynkiem inwestycyjnym w nieruchomości biurowe i hotelowe - wartość inwestycji transgranicznych w Londynie była o 92 proc. wyższa niż w Paryżu, który zajął drugie miejsce w rankingu.

Pierwszą szóstkę zamykają Tokio, Paryż, Los Angeles i Hongkong. Los Angeles jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod względem inwestycji w nieruchomości magazynowe, Szanghaj pod względem inwestycji w tereny inwestycyjne, a Hongkong - nieruchomości handlowych.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że niskie stopy procentowe i utrzymujące się ryzyko skłaniają inwestorów do inwestowania w nieruchomości komercyjne w najważniejszych miastach świata.

- W minionym roku globalne miasta odnosiły coraz większe sukcesy na polu inwestycyjnym i ich hierarchia w rankingu popularności pod względem inwestycji została już wyraźnie określona. Jednak kolejność miast na najwyższych miejscach zestawienia wskazuje, że dla inwestorów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wraz z nadejściem ożywienia gospodarczego może się to zmienić. Naszym zdaniem kolejność w rankingu ulegnie zmianie ze względu na dojrzewanie miast, budowę nieruchomości wyższej jakości w lokalizacjach wschodzących oraz ekspansję najemców na nowe rynki - komentuje Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman & Wakefield.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA