PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa wysoko w rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości

  • Autor: PwC
  • 31 sty 2012 12:41

Warszawa wysoko w rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości

W tegorocznym rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości - przygotowanym przez PwC oraz Urban Land Institute - Warszawa zajęła 3. miejsce, awansując aż o siedem pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przed Warszawą znalazły się Stambuł i Monachium, podczas gdy pozostałe miasta z naszego regionu zajęły dopiero 14. - Praga i 24. miejsce - Budapeszt. Co ciekawe, swoją wysoką pozycję stolica zawdzięcza w większym stopniu inwestorom z zewnątrz, aniżeli tym, którzy już na naszym rynku są obecni.

REKLAMA

- Kryzys gospodarczy zmienił podejście do inwestycji - inwestorzy już nie poszukują rynków, które dają możliwość dynamicznego rozwoju - bo ten cel może nie być osiągalny - ale takich, które mogą gwarantować „bezpieczną przystań na niepewne czasy". Dlatego podstawowym argumentem za inwestycjami w Warszawie jest relatywnie dobra sytuacja gospodarcza Polski oraz silny popyt wewnętrzny. Ponadto, inwestorzy spodziewają się wzrostu znaczenia Warszawy dla rynków kapitałowych na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - tłumaczy Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC. - Symptomatyczne jest jednak to, że wypowiedzi inwestorów już obecnych w naszym kraju były znacznie bardziej stonowane niż tych, którzy już na naszym rynku są obecni.

W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, Warszawa utrzymała pozycję sprzed roku i uplasowała się na 6-tym miejscu, ponownie - jeżeli chodzi o Europę Środkowo - Wschodnią - wyprzedzając Pragę (15. miejsce) i Budapeszt (25. miejsce), ale tym razem za Moskwą (2. miejsce).

Co więcej, Warszawie udało się również utrzymać czwarte miejsce w rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej. W tym zestawieniu stolica znalazła się zaraz za Istambułem, Moskwą i Zurychem.

Najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie - zdaniem inwestorów - będą w 2012 r. powierzchnie biurowe wymienione przez 42 proc. respondentów (36 proc. w 2011 r.), oraz - w drugiej kolejności - powierzchnie handlowe, wskazane przez 37 proc. ankietowanych (32 proc. w 2011 r.).

- Warszawski segment nieruchomości handlowych jest wysoko oceniany ze względu na rosnącą obecność międzynarodowych sieci detalicznych w stolicy. Bardzo niskie wskaźniki pustostanów oraz ograniczona podaż powodują, że segment ten będzie dla inwestorów bardzo atrakcyjny w nadchodzącym roku - wyjaśnia Kinga Barchoń.

Niekwestionowanymi liderami w tegorocznym rankingu pozostają Istambuł i Monachium, zajmując czołowe miejsca w obszarze inwestycji w już istniejące nieruchomości i odpowiednio pierwszą i trzecią pozycję (zaraz po Moskwie) w kategorii nowych nieruchomości.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA