PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa wysoko w rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości

  • Autor: PwC
  • 31 sty 2012 12:41

Warszawa wysoko w rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości

W tegorocznym rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości - przygotowanym przez PwC oraz Urban Land Institute - Warszawa zajęła 3. miejsce, awansując aż o siedem pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przed Warszawą znalazły się Stambuł i Monachium, podczas gdy pozostałe miasta z naszego regionu zajęły dopiero 14. - Praga i 24. miejsce - Budapeszt. Co ciekawe, swoją wysoką pozycję stolica zawdzięcza w większym stopniu inwestorom z zewnątrz, aniżeli tym, którzy już na naszym rynku są obecni.

REKLAMA

- Kryzys gospodarczy zmienił podejście do inwestycji - inwestorzy już nie poszukują rynków, które dają możliwość dynamicznego rozwoju - bo ten cel może nie być osiągalny - ale takich, które mogą gwarantować „bezpieczną przystań na niepewne czasy". Dlatego podstawowym argumentem za inwestycjami w Warszawie jest relatywnie dobra sytuacja gospodarcza Polski oraz silny popyt wewnętrzny. Ponadto, inwestorzy spodziewają się wzrostu znaczenia Warszawy dla rynków kapitałowych na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - tłumaczy Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC. - Symptomatyczne jest jednak to, że wypowiedzi inwestorów już obecnych w naszym kraju były znacznie bardziej stonowane niż tych, którzy już na naszym rynku są obecni.

W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, Warszawa utrzymała pozycję sprzed roku i uplasowała się na 6-tym miejscu, ponownie - jeżeli chodzi o Europę Środkowo - Wschodnią - wyprzedzając Pragę (15. miejsce) i Budapeszt (25. miejsce), ale tym razem za Moskwą (2. miejsce).

Co więcej, Warszawie udało się również utrzymać czwarte miejsce w rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej. W tym zestawieniu stolica znalazła się zaraz za Istambułem, Moskwą i Zurychem.

Najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie - zdaniem inwestorów - będą w 2012 r. powierzchnie biurowe wymienione przez 42 proc. respondentów (36 proc. w 2011 r.), oraz - w drugiej kolejności - powierzchnie handlowe, wskazane przez 37 proc. ankietowanych (32 proc. w 2011 r.).

- Warszawski segment nieruchomości handlowych jest wysoko oceniany ze względu na rosnącą obecność międzynarodowych sieci detalicznych w stolicy. Bardzo niskie wskaźniki pustostanów oraz ograniczona podaż powodują, że segment ten będzie dla inwestorów bardzo atrakcyjny w nadchodzącym roku - wyjaśnia Kinga Barchoń.

Niekwestionowanymi liderami w tegorocznym rankingu pozostają Istambuł i Monachium, zajmując czołowe miejsca w obszarze inwestycji w już istniejące nieruchomości i odpowiednio pierwszą i trzecią pozycję (zaraz po Moskwie) w kategorii nowych nieruchomości.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA