PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych zbliża się do 2 mld euro

  • Autor: JLLS
  • 03 lis 2011 12:15

Wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych zbliża się do 2 mld euro

Zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych w 3 kw. 2011 r. było wysokie. Wartość zawartych transakcji od początku roku wyniosła 1,8 mld euro, z czego 818 mln euro przypadło na sektor biurowy, 885 mln euro na handlowy, blisko 79 mln euro na magazynowy i 21 mln euro na rynek hotelowy - podaje agencja Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Dla porównania wolumen transakcji zawartych w całym 2010 r. osiągnął 1,974 mld euro, przy czym 579 mln euro zainwestowano na rynku biurowym, 1,072 mln euro na rynku centrów handlowych, 288 mln euro na rynku magazynowym oraz 35 mln euro na rynku nieruchomości wielofunkcyjnych.

Wartość inwestycji w nieruchomości biurowe już teraz znacznie przekroczyła wolumen zarejestrowany w całym 2010 r. (579 mln euro). Ponadto wiele dużych i średniej wielkości transakcji znajduje się aktualnie na etapie negocjacji, a niektóre z nich powinny zostać sfinalizowane jeszcze w 4 kw. 2011 r.

Znaczne ożywienie inwestycyjne obserwowane jest także na rynku nieruchomości handlowych. Najważniejszą umową zawartą w 3 kw. 2011 r. była sprzedaż wrocławskiego Centrum Handlowego Magnolia o wartości ponad 220 mln euro.

W tym samym okresie, po uzyskaniu zezwolenia ze strony Urzędu Antymonopolowego, sfinalizowano również sprzedaż 50 proc. udziałów w centrum handlowym Galeria Mokotów. Kolejną istotną transakcją był zakup przez Blackstone należącej do Rank Progress Galerii Twierdza za blisko 44 mln euro. Podobnie jak w przypadku sektora biurowego obecnie negocjowanych jest kilka kolejnych umów, których zamknięcie powinno nastąpić przed końcem roku.

Spodziewamy się, iż nastroje na rynku inwestycyjnym w Polsce pozostaną pozytywne, a całkowita wartość transakcji w 2011 r. będzie wyższa od wyniku osiągniętego w 2010 r. i przekroczy 2,250 mld euro.

- Poprawa na rynku inwestycyjnym w 2011 r. znajduje odzwierciedlenie w wysokości stóp kapitalizacji, które według naszych szacunków osiągają poziom 6,25 proc. w przypadku najlepszych budynków biurowych, 6 proc. dla centrów handlowych i około 8 proc. dla magazynów - mówi Tomasz Puch, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Jones Lang LaSalle.

- Różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy najlepszymi nieruchomościami, a tymi nieco gorszymi wynosi obecnie 100-200 punktów bazowych. Rozbieżność ta będzie się utrzymywać, z uwagi na wciąż znacznie niższy popyt inwestycyjny na nieruchomości nie będące najlepszymi w swoich kategoriach - podsumowuje.

Zobacz cały raport Capital Markets Bulletin - Poland - October 2011

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA