PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wartość transakcji na rynku nieruchomości znów taka jak przed kryzysem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 maj 2012 14:04

Prawie 2,5 mld euro wyniosła suma transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości w roku 2011. Zdaniem ekspertów Ernst & Young i Kancelarii Linklaters, autorów przewodnika "The Polish Real Estate Guide", poziom inwestycji w nieruchomości odnotowany w Polsce oznacza, że zagraniczni inwestorzy odzyskują zaufanie do regionu Europy Środkowo - Wschodniej. Optymistyczne nastroje mogą jednak zostać stonowane, jeżeli pogłębi się kryzys w strefie euro - wynika z badań Ernst & Young.

REKLAMA

2,5 mld euro to poziom zbliżony do tego obserwowanego na rynku przed kryzysem. Dla porównania, 700 mln euro wyniosła suma transakcji  w najgorszym, kryzysowym roku 2009. Najwięcej transakcji opiewało na kwotę pomiędzy 20 - 50 mln euro. Pierwszy kwartał 2012 r. również wskazuje na utrzymującą się pozytywną koniunkturę na polskim rynku inwestycyjnym. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości handlowe i biurowe.

Do największych transakcji 2011 roku należały: zakup centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu (za kwotę ok. 222,5 mln euro), objęcie pozostałych 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów przez Unibail-Rodamco, sprzedaż budynku biurowego Focus w Warszawie (ok.117 mln euro) oraz sprzedaż projektu Miasteczko Orange (ok.125 mln euro), obecnie w fazie budowy.

- Pierwszy kwartał 2012 roku pokazuje utrzymującą się pozytywną koniunkturę na polskim rynku inwestycyjnym. Sprzedaż CH Złote Tarasy przez ING oraz sześciu nieruchomości handlowych przez Redevco, a do tego zakup 11 obiektów magazynowych wraz z gruntem przez Hines Global REIT Poland Logistics Holdings - te wszystkie projekty pokazują, że inwestorzy wciąż są zainteresowani Polską - mówi Anna Kicińska, dyrektor w grupie rynku nieruchomości Ernst & Young.

Przewodnik po polskim rynku nieruchomości „The Polish Real Estate Guide 2012", wydany przez Ernst & Young i kancelarię Linklaters, podsumowuje rok 2011 przede wszystkim jako rok wzrastającej aktywności na rynku inwestycyjnym, ze szczególnym udziałem sektora biurowego i handlowego. Czytelnicy znajdą w nim również zapowiedź poprawiającej się ogólnej koniunktury na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Z badania ponad 540 inwestorów z 12 krajów Europy (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Luxemburg, Holandia, Polska i Rosja) przeprowadzonego przez Ernst & Young pod koniec 2011 roku wynika, że 7 na 10 europejskich inwestorów uważa, że jeżeli kryzys zadłużenia w strefie euro będzie się pogłębiać, to zmniejszy się zainteresowanie nieruchomościami na europejskich rynkach. Największy spadek aktywności inwestycyjnej nastąpi w Szwecji i w Polsce. Ponad połowa inwestorów twierdzi również, że banki w roku 2012 będą mniej chętnie udzielać kredytów i pożyczek hipotecznych.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA