PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzośnie liczba umów PPP

 • www.portalsamorzadowy.pl
 • 03 lut 2014 18:39

Do 30-40 podpisanych umów wzrośnie rynek PPP w ciągu pięciu najbliższych lat - uważają eksperci z Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Największy potencjał rozwoju ma sektor gospodarki odpadami, infrastruktura drogowa i ochrona zdrowia.

REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała Raport z badania rynku ppp wśród przedsiębiorców - firm doradczych i instytucji finansowych. Wynika z niego, że w latach 2009-2012 liczba ogłoszeń o wyborze partnera prywatnego wyniosła 30-60 rocznie. W sumie było to 177 ogłoszeń.

Podstawowy problem polskiego rynku PPP to cały czas niska przekładalność liczby ogłoszeń, informujących o chęci zawarcia umowy, na faktycznie zawierane umowy. W latach 2009-2012 zawarte umowy stanowiły jedynie 19 proc. ogłoszeń (33 umowy). To zgoła inaczej, niż na rynku zamówień publicznych, czyli tradycyjnej formule prowadzenia inwestycji publicznych, gdzie zdecydowana większość ogłoszeń o zamówieniu kończy się podpisaniem umowy.

Najpopularniejszym sposobem realizacji projektów w formule PPP w latach 2009-2012 była koncesja (66 proc. ogłoszeń i 67 proc. zawartych umów). PPP w trybie PZP to prawie 27 proc. ogłoszeń i 33 proc. zawartych umów. Najmniej popularne było PPP instytucjonalne (spółka celowa).

Z raportu PARP wynika, że specyfiką polskiego rynku PPP jest duża liczba małych projektów. Zdaniem autorów raportu nie zachęca to instytucji finansowych i podmiotów prywatnych do wchodzenia na polski rynek. Jako remedium dla tego stanu PARP wskazuje klastry, które dzięki efektowi skali mogłyby przyciągnąć zagraniczne podmioty do Polski.

Z badania wynika, iż rozwojowi tej formuły będą sprzyjały przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Kryzys finansów publicznych, zasady wydatkowania środków z perspektywy unijnej 2014 - 2020 oraz brak możliwości finansowania wszystkich inwestycji ze środków publicznych, będzie tworzył sprzyjający klimat dla partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wśród czynników wewnętrznych, które mogą wpływać pozytywnie na rozwój rynku PPP, w raporcie wymienia się: rozwijanie rynku szkoleń, uporządkowanie regulacji prawnych i finansowych oraz standardów ich stosowania, a także upowszechnianie dobrych praktyk.

Wśród najważniejszych barier dla rozwoju rynku PPP w Polsce eksperci wymieniają niewielką liczbę dobrych praktyk projektowych realizowanych w tej formule, brak umiejętności dostosowania projektów do realiów gospodarczych (najczęściej zbyt optymistyczne kalkulacje dotyczące popytu na usługi) oraz nieuzasadnione przekonanie o zainteresowaniu przedsiębiorców przedsięwzięciem PPP przy jednoczesnym obciążeniu strony prywatnej wszystkimi ryzykami.

 • 1
 • 2
 • GN 2014-02-04 11:38:50
  Powyżej przykład niewłasciwie napisanego tekstu. Autor wszędzie używa tajemniczych skrótów. Nie należę do ignorantów, ale na ich rozszyfrowanie pozwoliło mi dopiero uważne wczytanie się w tekst a i to nie wiem czy prawidłowo:

  PPP - partnerstwo publiczno-prywatne - powinno być wymienione w pierwszym zdaniu (jeśli nie w tytule)
  PZP - procedura zamówień publicznych (nie wiem czy właściwie)

  Drodzy autorzy - starajcie się pisać artykuły zwięźle, na temat, ale bez zbędnego epatowania branżowym slangiem lub skrótami. Wydzie to na dobre zarówno portalowi jak i odbiorcy.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA