PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Polska w czołówce

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 lis 2013 12:12

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w trzecim kwartale 2013 r. wzrosła o 17,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - wynika z najnowszego badania rynków kapitałowych przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield. Pod tym względem był to najlepszy trzeci kwartał od początku kryzysu w 2007 r.

REKLAMA

- Tempo ożywienia aktywności inwestycyjnej w sektorze nieruchomości komercyjnych jest szybsze niż przewidywano. Najpierw odnotowano wzrost zainteresowania drugorzędnymi rynkami głównymi, następnie miastami z rynków pierwszorzędnych w Europie Południowej, których inwestorzy wcześniej unikali, a obecnie obserwujemy coraz silniejszy popyt na drugorzędne aktywa lepszej jakości w najlepszych miastach - komentuje Jan Willem Bastijn, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Inwestorzy nadal najbardziej interesują się nieruchomościami na głównych rynkach europejskich, o czym świadczy silny wzrost aktywności inwestycyjnej w trzecim kwartale we Francji i Wielkiej Brytanii oraz jej wysoki, stabilny poziom w Niemczech. Udział tych trzech państw w łącznych obrotach wzrósł z 57. proc. w drugim kwartale do prawie 65. proc.

Jednak szereg inwestorów chętnie podejmuje większe ryzyko poszukując okazji inwestycyjnych na coraz to innych rynkach. Wskazuje na to wzrost wartości transakcji inwestycyjnych w Europie Wschodniej w pierwszym kwartale o 167. proc. przy spadku dla całego rynku o 26 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, wzrost obrotów w Europie Południowej w drugim kwartale o 101 proc. przy wzroście ogółem na poziomie poniżej 2 proc., a następnie wzrost wolumenu transakcji w Europie Środkowej w trzecim kwartale o 179 proc. przy wzroście łącznych obrotów na rynkach o 5 proc.

Wśród poszczególnych państw najwyższy wzrost aktywności inwestycyjnej w trzecim kwartale odnotowano w Czechach, Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii, a ceny nieruchomości ustabilizowały się. Wzrasta presja spadkowa na stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości na kolejnych rynkach. Jednak pomimo ich niewielkiego spadku od początku roku o zaledwie 8 punktów bazowych, który przyczynił się do wzrostu wartości kapitałowych średnio o 1,1 proc., wzrosty na wiodących rynkach były większe. W najbliższych miesiącach zmiany te mogą przyspieszyć.

- Obecnie trudno przewidzieć kierunki rozwoju popytu zważywszy na nieprzewidywalność niektórych inwestorów przy poszukiwaniu odpowiednich produktów inwestycyjnych. Jednak zapoczątkowana już korekta cen z pewnością przyspieszy, i to wcześniej niż wielu przewiduje - powiedział Jan Willem Bastijn.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA